Така зададен въпросът за референдум за еврото, за мен е директно противоречие с онова, което вече е взето като политическо решение от България още с подписването на Договора за присъединяване към Европейския съюз. Не може да се задават въпроси, които ни вкарват в противоречие с взети решения в международната сфера. Това каза политологът доц. Татяна Буруджиева в предаването „Утрото на фокус“ на Радио „Фокус“ с водещ Ася Александрова.
Референдумът има своята логика, смисъл, значение и ефект, когато гражданите могат да вземат политическо решение, подчерта тя.
„След като политическото решение вече е взето, няма как да очакваме от референдума какъвто и да било ефект по отношение на това политическо решение. Повече логика има във въпроса на „Възраждане“, които говореха за отлагане на изпълнението на решението до 2040 г., докато с този въпрос президентът всъщност атакува самото решение и иска промяна на решението на българската държава“, коментира доц. Буруджиева.
Според нея ходът на Румен Радев с искането за референдум е PR действие, което ще се използва в бъдеще.
„При едно бъдещо евентуално създаване на политически проект ще се припомни на българите, особено ако има сериозни негативи в процеса на въвеждане на еврото. Но тук, днес и сега всичко прилича малко като онзи вдигнат юмрук, когато на другия ден нищо не стана – нито проведе протестите, нито напусна президентството, за да се бори за промяна. Това е един символично вдигнат юмрук, от който нищо няма да произтече, бързо и решително, по отношение на политическия проект“, смята политологът.
Според нея действията на президента няма да окажат ефект върху решението на европейските партньори. „Може да се получи някакъв проблем с оценката на политическата стабилност в България, но смятам, че няма да има точно такъв ефект“, прогнозира Татяна Буруджиева.
Тя изрази надежда, че парламентът ще вземе бързо решение за провеждането на референдум и ще затвори темата максимално бързо. „Всеки друг вариант – връщане, протакане, вкарване в комисии, търсене на решение на Конституционен съд, също е възможно като процедура, но в очите на общественото мнение ще изглежда като слабост, като бягане от отговорност, като притеснение да потвърдиш позицията си“, заяви доц. Буруджиева.