Днес, 14 май, вярващите ще отбележат деня на паметта на свети мъченик Исидор. На този ден се отбелязва и църковният празник Преполовение – празник на Божията премъдрост. Ето какво трябва и не трябва да се прави.
Преполовение е празникът, който свързва Великден и Петдесетница и винаги се пада в четвъртата сряда след Великден. Той почита 40-годишното пребиванена Божия род в пустинята по пътя му към Обетованата земя.
Св. Исидор известен още като Исидор Хиоски е един от ранните християнски мъченици, които смело се съпротивляват на преследването заради вярата си в Христос през III век. Той не бил просто войник на Римската империя, а душа, носеща пламъка на истинската преданост към Евангелието.
Исидор произхожда от Александрия, културния център на Египет. Като част от войската на император Деций, той служил на остров Хиос. Въпреки суровата военна система и езическата среда, той останал верен на Христос и открито изповядвал християнската вяра.
Когато командирът на войската – жестокият Нумерий научил за вярванията на Исидор, той му заповядал да принесе жертва на езическите богове. Но светецът отказал без колебание, твърдо заявявайки, че служи само на един Бог – Исус Христос. За това той е бил подложен на жестоки мъчения и по-късно екзекутиран чрез обезглавяване. Тялото му било хвърлено в кладенец, но християните тайно го извадили и го погребали с полагащата се почит.
Какво може и не може да се прави на 14 май?
Не можеш да се извършва усилена физическа дейност – в народната традиция този ден се е смятал за специален, а упоритата работа на полето или в градината се е считала за неуважително отношение към светеца. Те вярвали, че земята „няма да приеме“ труд и реколтата ще бъде слаба.
Не бива да се пренебрегват молбите на другите – в деня на Свети Исидор не бива да се отказва помощ на тези, които молят – дори най-малката доброта ще се върне стократно.
Забранено е да се сеят семена в земята – зърното, засадено в деня на св. Исидор, може да бъде „измъчено“ – тоест, ще загуби силата си на растеж, защото денят е свързан с болка и страдание.
Сред нашите предци е имало много интересни знаци за този ден:
- ако има гръмотевици – лятото ще бъде топло и плодородно;
- топъл дъжд – вещае добра реколта от краставици и зеле;
- ако денят е ясен, безоблачен – лятото ще бъде сухо и горещо;
- ако има студен вятър или роса сутрин – това вещае суша през лятото;
- ако храстите на люляк или череша цъфтят рано – лятото ще бъде кратко;
- ако слънцето залязва зад облаците – на следващия ден ще вали.