Комбуча – или така наречената „жива напитка“ – се произвежда и в България. Тази впечатляваща напитка, ценена от любителите на здравословния начин на живот, е открита от русенци, които я приготвят сами у дома.
След като се вложат необходимите компоненти – основният от които е комбуча гъбата – са нужни 13–14 дни ферментация, за да се получи готовата напитка. Това всъщност е една традиционна рецепта, по която всеки, който има комбуча гъба, може да си приготви домашна комбуча.
Повече от три години Гергана и Мирослав правят комбуча у дома заради нейните полезни свойства. Първата си гъба получили като подарък от Испания.
„Когато я получих, не проявих кой знае какъв интерес. Дълго време стоя в хладилника, но когато си направих напитката, се влюбих – и до ден днешен си я пия“, споделя Игнатова.
Най-важното условие за домашна комбуча е да разполагате с правилната гъба. Иначе рецептата е проста.
„Основата е чаена – може да бъде със зелен или черен чай. Интересното е, че в първата фаза на ферментацията се слага захар, но гъбата комбуча взаимодейства със захарта и така се образуват пробиотици. Те са полезни за балансиране на pH-то на микробиома и обогатяване на полезната чревна флора. Много хора обаче бъркат комбуча гъбата с оцетната“, обяснява Гергана.
Напитката е истинска пробиотична бомба, богата на млечно-кисели бактерии – подобно на добре познатия на българите зелев сок.
„Тези бактерии присъстват в много ферментирали храни – в зеленчуците, киселото зеле, туршиите. Това е най-добрият вариант за естествено поддържане на баланса в организма“, допълва тя.
Вдъхновени от положителния ефект на комбучата, Гери и Миро започнали да я споделят с приятели и близки, като добавяли и различни вкусове по собствен вкус – ябълка, праскова и други плодове.
Интересен факт е, че комбуча гъбата расте според размера на съда, в който се отглежда – колкото по-голям е той, толкова по-голяма става и самата гъба.
С времето гъбите ставали все повече, и така спонтанно Гери и Миро решили да започнат собствено малко производство, което наричат „завод за двама“.
„Гъбата престоява в специални съдове, като температурите се следят денонощно в нашия ферментационен комплекс. Когато се достигне нужната температура, започва процесът на филтрация“, споделя Мирослав.
Домашно създадената им напитка привлича международно внимание, което им носи номинация за участие в световно първенство в Барселона.
„Измежду 4000 производители от цял свят, две от нашите напитки бяха избрани да участват“, разказва той.
„Ще се състезаваме в две категории с едни от най-силните ни продукти, които вярваме, че ще впечатлят журито“, допълва Гергана.