Решението на Наталия Киселова да не допусне референдума за въвеждане на еврото на президента Румен Радев не подлежи на обжалване пред Конституционния съд. Пред КС могат да бъдат отнесени актовете на Народното събрание. Ще трябва да изчакаме и да разберем какво има предвид президентът, когато казва, че ще отнесе въпроса за референдума за еврото пред КС. Не знаем за какво иде реч. Това заяви преподавателят по Конституционно право проф. Екатерина Михайлова пред bTV.
Проф. Михайлова уточни, че не е чула в някоя европейска страна да има референдум за еврото в 12 без 5. Искането за референдум за въвеждане на еврото, е да развалим европейското бъдеще на България, посочи тя, като заяви, че знае защо президентът ще сезира Конституционния съд заради невъзможността да се проведе национален референдум за въвеждане на еврото.
Проф. Михайлова не знае и какво ще направи самият Конституционен съд с искането на държавния глава.
Проф. Екатерина Михайлова смята, че мнозинството от българските граждани подкрепят въвеждане на еврото в България. „България не е променила позицията си за еврото и заради този сигнал с референдума за еврото и против европейската валута, в европейските институции можеше да настъпи усещане, че не е толкова сигурна за еврото и като се колебае, какво да правим с тази колебаещ страна?“, запита проф. Михайлова.
Тя е на мнение, че ако Наталия Киселова е допуснала някаква грешка като председател на парламента, може да се събере мнозинство, което да поиска оставката ѝ. Според проф. Михайлова обаче актът на председателя на парламента, е към дейността на Народното събрание и не е акт, който може да бъде отнесен към Конституционния съд.