Средногодишната инфлация за последните 12 месеца в България (за периода май 2024 – април 2025 г. спрямо периода май 2023 – април 2024 г.) възлиза на 2,7 процента според хармонизирания индекс на потребителските цени за държавите от Европейския съюз, става известно от най-новите данни на Евростат, предаде БТА.
Според Маастрихтските критерии относно ценовата стабилност, за да може страната да се присъедини към еврозоната средногодишната инфлация за последните 12 месеца не трябва да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта темпа на потребителските цени в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.
През месец април трите държави с най-ниска средногодишна инфлация са Ирландия (1,2 процента), Финландия (1,3 процента) и Италия (1,4 процента). Това означава, че референтната стойност за изпълнение на критерия за ценова стабилност през април възлиза на 2,8 процента или с 0,1 процентен пункт над отчетената средногодишна инфлация в България през разглеждания месец.
През предходния месец март средногодишната инфлация у нас също бе 2,7 процента, а референтната стойност относно критерия за ценова стабилност възлизаше на 2,7 процента.
В края на месец февруари тази година министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев подписаха и изпратиха до Европейската комисия и Европейската централна банка съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенция. Очаква се извънредният доклад относно готовността на България да приеме еврото да бъде публикуван от ЕК в началото на месец юни тази година.