„Всеки ден в България се появява човек с депозит от над един милион лева. Към края на март броят на тези вложители достига 1895 души. Те са с 377 повече спрямо същия период на миналата година. Ръстът е от 24.8%, показват данните на БНБ. Цялата държава забогатява, иконимиката ни расте.“ Това заяви пред БНР банкерът Левон Хампарцумян, бивш зам.- министър на икономиката.
Той обясни, че върху икономиката влияе и инфлацията, който увеличава масата на парите. Банкерът каза, че около 60% от българската икономика е в частни ръце.
„Не всички са усвоители на европейски средства. Това са предприемчиви хора, които работят, произвеждат, продават и в чужбина. Не бива да се изненадваме. Българската среда за правене на бизнес обаче е трудна“, коментира той.
По думите му през последните години България е започнала нетно да изнася капитали. „Хубаво е да имаш 10% данък, но ако попаднеш под прицела на „джуджетата“, данъкът ти става 100%. Това не привлича много инвестиции“, обясни Хампарцумян.
Според него е нужно бизнес средата да стане привлекателна.
„Има успешни държави и с високи данъци. Изисква се предсказуемост“, посочи икономистът. Като пример за непредсказуемост посочи парализирането на икономиката в София заради транспортната криза през изминалите дни. Левон Хампарцумян е на мнение, че не трябва да търсим връзка между увеличаващите се милионерски депозити на физически лица, както и нарастването на кредитите за милиони, отпуснати на граждани, с предстоящото влизане в еврозоната.
„Ако е трябвало да има референдум за еврото, той е трябвало да се проведе тогава, когато сме подписвали договорите“, каза още той в ефира на националното радио.