Май се оказа изключително успешен месец за младия вокален талант Кристиян Илков – възпитаник на Вокално студио за поп и джаз „Икономов“. Той се отличи с блестящо представяне на няколко престижни форума за музикално изкуство, носейки признание както на себе си, така и на своите преподаватели.
На 13 май Кристиян взе участие в тържествената церемония по награждаването на победителите в конкурса за детска книга „Константин Константинов“, част от XXVII Национален фестивал на детската книга в гр. Сливен. По покана на Росица Петрова – директор на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“, той бе сред гостите изпълнители на събитието. Водещи бяха Елена Петрова и Руслан Мъйнов, а специален гост – композиторът Стефан Диомов.
В периода 14–16 май Кристиян участва в XXXIV Европейски младежки поп-рок конкурс „Сарандев“ – Добрич. Това е едно от най-престижните събития за млади вокалисти, организирано от Община Добрич и Младежкия дом, под патронажа на кмета Йордан Йорданов. След селекция, 60 участници от 7 държави се включиха в конкурса, разпределени в три възрастови групи. В първа възрастова група Кристиян впечатли професионалното жури с председател композитора Хайгашод Агасян и спечели второ място, както и грамот, плакет и парична премия.
На 17 и 18 май Кристиян се включи в петото издание на Арт фестивала за вокално изкуство „Новите звезди на България“ в гр. Ловеч. Организатори на събитието бяха НЧ „Бяла Анаста – 2016“ и Модна къща „Перлита“, с подкрепата на Община Ловеч и Съюза на организациите за любителско изкуство. Фестивалът се проведе на две сцени в залите на ловчанското читалище с над 250 изпълнения в 11 вокални жанра.
Кристиян се състезава в две категории – „Рок“ и „Филмова музика“, в които спечели първи места, както и Гран при още в първия конкурсен ден. Това му осигури участие във финалния гала-концерт на втория ден, където в директни елиминации с победителите от останалите категории, Кристиян завоюва второ място в крайното класиране и съответно втора Супер Гран при награда на фестивала.