Няма данни за повишена заболеваемост от онкологични заболявания в Русе – това стана ясно по време на заседание на Постоянната комисия по здравеопазване и социална политика към Общинския съвет. В отговор на тиражирани в публичното пространство тревожни твърдения, ръководители на водещи здравни институции в града представиха обективни данни, които опровергават подобни опасения.
Сред изслушаните експерти бяха директорът на Регионалната здравна инспекция – Русе, доц. д-р Александър Парашкевов, управителят на Комплексния онкологичен център – д-р Камен Кожухаров, и д-р Светослав Дачев – ръководител на Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания „Д-р Димитър Граматиков“.
„Заболеваемостта и болестността са различни показатели. В Русе конкретно няма увеличение на заболеваемостта от рак на белия дроб – напротив, наблюдаваме спад, което вероятно се дължи на намаляването на тютюнопушенето. Няма научно доказана връзка между онкологичните заболявания и миризмите в града“, заяви д-р Кожухаров.
От своя страна, д-р Дачев подчерта, че през последните десет години не се наблюдава негативна тенденция в онкологичната заболеваемост: „Русе е на 14-то място в страната по смъртност от белодробни заболявания за 2022 година. Това не е индикация за епидемия или тревожен ръст.“
Доц. д-р Парашкевов също апелира за разум и професионално тълкуване на наличните данни, като напомни, че застаряващото население е фактор, който естествено влияе върху здравната статистика.
Общинският съветник д-р Кашукеева предупреди, че в България съществуват сериозни затруднения при събирането и анализирането на статистическа здравна информация. „Не бива да се всява страх сред гражданите без достоверни данни. Всяко изказване трябва да бъде подложено на проверка и базирано на научни факти“, посочи тя.
Експертите са единодушни: тенденция към увеличаване на онкологичните заболявания в Русе няма. По-ранното диагностициране се дължи на напредъка в медицинската апаратура и повишената здравна култура на пациентите.
Подробности от дискусията може да видите в каченото видео. Изказванията на експертите по темата са след 37 мин.