https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбщество18 учители, университетски преподаватели и културни дейци бяха отличени от областния управител...

18 учители, университетски преподаватели и културни дейци бяха отличени от областния управител Драгомир Драганов

18 изтъкнати преподаватели и културни дейци от Русенско бяха наградени от областния управител Драгомир Драганов по случай 24 май.

„Образованието и културата са особено важни в динамичното ежедневие, в което живеем, защото те ни дават реалната способност да мислим критично, да задаваме въпроси и да търсим отговори. Те са буквално нашите морален компас и идентичност“, коментира Драганов в рамките на обявения от него прием.

Припомняме, че подобна инициатива се провежда за първи път и нейната цел е да насочи общественото внимание към ролята на съвременните будители в обществото.

В програмата, организирана от Областната администрация, се включиха и възпитаници на Националното училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов“. Валентин Панев изпълни „Въртележка“ от Фусен и Аржу Мехмед „Фолклорна китка“. Наградите бяха връчени от областния управител Драгомир Драганов, неговия заместник Георги Георгиев, кмета Пенчо Милков и заместника му по образование и култура Енчо Енчев, началника на Регионалното управление на образованието /РУО/ д-р Росица Георгиева, председателя на Общинския съвет и почетен ректор на университет академик Христо Белоев, ректора на Русенския университет доц. д-р Десислава Атанасова, омбудсмана Валентин Димитров и Боряна Петкова от РУО.

„В навечерието на най-светлия български празник, носителите на духа, съвременните будители са тези, които с удоволствие отличаваме, защото те са нашият пример. Пример към познанието, духовността и запазването на българския народ“, каза д-р Георгиева.

От своя страна кметът Милков бе категоричен, че Общинското ръководство ще продължи да подпомага дейността на образователните и научните институции в Русе. Академик Белоев и доц. Атанасова от своя страна посочиха, че Русенският университет ще продължи да работи за реализирането на фундаментални и приложни изследвания с висока добавена стойност в икономиката на страната.

От Русенския университет „Ангел Кънчев“ бяха наградени заместник-ректорът по научноизследователската дейност проф. д-р Даниел Братанов и ръководителят на катедрата по промишлен дизайн доц. д-р Йордан Дойчинов. Професор Братанов е експерт в интердисциплинарна област, която съчетава познания в общественото здравеопазване и инженерство и по-специално рехабилитационна роботика и помощни технологии. Преподавател е по различни дисциплини, свързани с ерготерапия, физиотерапия и здравни грижи. Носител е на редица престижни награди, сред които „Будител на годината“ на Студентския съвет, „Русе“, награда за изключителен принос за развитие на Общественото здравеопазване в България от Медицинския университет в София, сребърен медал за изобретение „Роботизирана система за последователна рехабилитация на горен и долен човешки крайник” от Съюза на изобретателите в България, както и награда за най-коментирана публикация Highly commented award – Literati Club, от Университета в Кеймбридж през 1996 година. Професор Братанов е и с дългогодишен експертен опит в оценката и мониторинга на проекти в Европейската комисия.

Доцент Дойчинов е сред най-добрите специалисти в страната по промишлен дизайн. Негови статии са публикувани в редица научни списания с висок импакт фактор. Участвал е в екипи със защитени патенти, като на два пъти е печелил „Будител на факултет Аграрно-индустриален“ към Русенския университет. От 2013 година е член на Съюза на учените в България. Носител е и на първо място в конкурс за малък градски дизайн, организиран от Сдружение „Професионалисти за просперитет на Русе“.

Директорът на Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе Боян Иванов беше отличен за приноса си към културното развитие на града. Припомняме, че той заема този пост от 2022 година. Пиесите, които той режисира се отличават с изразена изключителна дълбочина, като засягат актуални за съвремието ни проблеми. В своите спектакли в театъра и операта той използва метафората и лекия хумор като основно изразно средство. Освен в България, Боян Иванов поставя и в чужбина. Има участие и в множество уъркшопи и театрални лаборатории. Най-голям успех и признание са двете поредни години, в които Русенският театър е с отлична комплексна оценка според Министерството на културата и е в челната тройка на театрите у нас.

Специална награда получи и тенорът Томислав Русев с близо 50-годишен хоров опит. Той е участвал в редица хорове, като сред тях са „Родина“ и „Дунавски звуци“, а от 1982 година досега е в хора на Държавна опера – Русе. От 1980-та година е участник в Международния музикален фестивал „Мартенски музикални дни“, като сред най-големите отличия, за които има собствен принос е признанието за хор „Родина“ като златен хор на света през 1988 година на световния хоров фестивал в Северен Уелс.

Наградени бяха и 11 действащи и пенсионирани учители. Сред тях са директорът на Начално училище „П.Р. Славейков“ в гр. Бяла Веска Ангелова, директорът на Центъра за ученическо техническо и научно творчество Велислав Йончев, директорът на ОУ „П.Р. Славейков“ в село Смирненски в периода 13.07.1998 г. – 05.07.2022 г. Айше Сивриева, настоящият директор на детска градина „Пролет“ в село Малко Враново Светла Цветкова, директорът на ДГ „Пинокио“ за периода 27.09.2002 г. до 31.08.2024 г. Ценка Тодорова, бившият директор на ОУ „Иван Вазов“ Валерия Пенчева, учителят по изобразително изкуство от Националното училище по изкуствата Живко Лазаров, директорът на Професионалната гимназия по промишлени технологии „А. Буров“ Венцислав Василев, пенсионираният вече учител по физика и астрономия в Английската езикова гимназия „Гео Милев“ Стефка Величкова, както и директорът на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование Евгения Стоянова, а също и Тонка Анчева от Сваленик.

Веска Ангелова е начален учител повече от 35 години, от 20 години е директор на Началното училище в Бяла. През 2014 година става носител на наградата „Неофит Рилски“, а през последните 5 години училището е със статут на иновативно, като от 4 години акцентът е върху дигиталната математика. Тази година фокусът е поставен върху краезнанието и получаването на допълнителни знания за традициите и обичаите. Благодарение на директора училището е с изцяло модернизирана учебна база, като от септември предстои откриването на два нови STEM-кабинета. Като изключително предимство може да се посочи, че от учебното заведения не отчитат отпаднали деца или ученици.  За целта се реализират множество допълнителни занимания по интересни, като народни танци, народно пеене, занимателна математика, шах и дори групи по мини хандбал, футбол, съвременни танци и песни в рамките на националната програма „Заедно в изкуствата и културата“. През миналата година ученичките от 3 и 4 клас станаха национални шампиони по мини хандбал.

От 2015 до 2021 година Велислав Йончев е член на Националната комисия за участие и провеждане на ученически олимпиади и състезания. Ежегодно са включени задачи предложени от него. През 2017 г.  е ръководител на Национален отбор по математика на 21 –ва Младежка Балканска Олимпиада по Математика – Варна 2017. По негова идея за първи път в Русе се провежда състезание по роботика за деца от детските градини. Активно се занимава с ученици в сферата на 3D-моделирането и мехатрониката.

Айше Сивриева е сред най-обичаните начални учители в Смирненски. Определено нейното име се е превърнало в синоним на авторитет не само сред възпитаниците ѝ и учителите, но и в цялата Ветовска община. По нейно време са реализирани и редица проекти с фокус върху модернизирането на училищната сграда. „Всички врати, които тя отвори в институциите, докато беше директор за близо четвърт век продължават да са отворени и за нас. Това е изключително полезно за учениците ни“, споделят нейни колеги.

Тонка Анчева е впечатляващ вокален педагог. Тя има близо 55 години трудов стаж във филиала на ДГ „Ален Мак“ – Иваново в село Сваленик „Детска китка“. Впечатляваща е и нейната дейност както сред децата, така и сред цялото население, посветена на опазването на българските традициите. Повече от 30 години е и активен читалищен деец, подпомагащ реализацията на всички родолюбиви инициативи в населеното място.

Светла Цветкова е директор на детската градина „Пролет“ в село „Малко Враново“, като вече има близо 40 години стаж като детски учител. От 1994 година до 2016 година е била директор на детска градина „Мечо Пух“ в Сливо поле. В рамките на нейното управление сградите са 100% реновирани, а децата участват във всички мероприятия, посветени на българските традиции в община Сливо поле. Активно се работи и по програма за усвояване на българския език при децата, които са билингви.

Ценка Тодорова е директор за период от 22 години /2002 г. – 2024 г./ на първата в Русе детска иновативна градина – „Пинокио“. Акцент в работата на Тодорова е било ученето чрез правене, като по нейно време преподавателите от учебното заведение са обменили опит с 6 европейски държави в областта на прилагането на разнообразни учебни подходи в предучилищната възраст. Постигната е също цялостна модернизация на сградния фонд и е поставен фокус върху работата с деца със специални потребности, като са изградени три сензорни и две солни стаи. Ценка Тодорова въвежда целенасочената работа с деца от ранна детска възраст в сферата на програмирането и роботиката.

Ексдиректорът на ОУ „Иван Вазов“ /29.01.2002 г. – 30.07.2016 г./ Валерия Пенчева работи също активно за обновяването на училището, като дейността ѝ е с фокус и върху богатата извънкласна дейност. Тя поставя основите и на Коледен благотворителен бал заедно с участието на родители и приятели на училището. Целта на инициативата е насочена към създаването на фонд за талантливи деца, както и със социална насоченост.

Живко Лазаров е учител в Националното училище по изкуствата, като от 9 години преподава графика. Негови ученици както от прогимназиалния, така и от гимназиалния етап са награждавани на различни национални и международни конкурси. Възпитаниците му са редовни участници в националния конкурс за изящни и приложни изкуства в София между училищата по изкуства от цялата страна, като Александър Дончев има първо място по графика. „Това е прекрасен преподавател, който освен наш учител, е и наш приятел“, споделят учениците за него.

Стефка Величкова е водещ преподавател по физика и астрономия с над 35 години трудов стаж, като от 1981 година преподава в Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе. Нейни ученици са сред водещите специалисти по експериментална и астрофизика в страната и Европа. Самата тя е отличена с национална наградата на Фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за създаване на млади таланти. Интересите ѝ в преподавателската дейност включват още научната фотография и аванградните теории в сферата на физиката.

Евгения Стоянова е директор от 2018 година на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование, като по нейно време дейността на структурата се разпростира върху всички осем общини от региона. Акцентът в работата е свързан с подпомагането на деца и ученици със специални образователни потребности от първа група в детската градина до 12 клас. В момента центъра подпомага общо 385 деца от региона, като освен с ресурсни учители той разполага с психолози, логопеди, рехабилитатори на слуха и говора, учител на деца с нарушено зрение, ерготерапевт, сензорен терапевт, както и специалисти по невротренинг и биофийдбек. Благодарение на дейността ѝ центърът се разширява и вече разполага с тъмна и светла сензорна стая, зала за психомоторика и много други иновационни придобивки. От Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование осигуряват и методическа подкрепа на редица преподаватели от областта.

Венцислав Василев е директор на Професионалната гимназия по промишлени технологии  от 8 години. По негово време е извършена пълна модернизация на учебната база, като са разкрити и два STEM кабинета. Единият е посветен на 3D-моделирането и принтирането, а другият е свързан с изучването на природни науки – като физика и астрономия, биология и здравно образование. По негово време се реализират и редица европейски проекти за ученически обмен, като ученици от Русе посещават водещи учебни заведения в Италия, Испания и Германия. Редовно възпитаници на училището участват в национални състезания по професии. Тази година за първи път ученици от Русе са участвали в националното състезание по заваряване във Варна, като са спечелили второ място там. Не по-малки са успехите и по газова техника и възобновяеми енергийни източници. Училището има и сключени договори за дуално обучение с 28 водещи работодатели от страната и чужбина.

Наградени бяха и три читалища. Това са културните институции в Борово, Кацелово и Караманово. И трите читалища са сред водещите в региона и имат редица постижения на културната карта в страната. Обичаят варене на бяла халва за Сирни заговезни, съхранен и представен единствено от  Народно читалище „Искра 1898“ в Борово с председател Мариана Минева беше вписан през изминалата година в листата на Министерството на културата за живите човешки съкровища. Читалището е и организатор на международния фолклорен фестивал „От Дунав до Балкана“, който се провежда вече 17 години и в него годишно участват по около 2000 души. Благодарение на дейността на читалището в Борово вече има над 200 самодейци.

Читалището в Караманово „Светлина 1905“ с председател Румяна Николова има изключително богат репертоар в театралния и танцовия състав, както и в певческа група. Редовно представителите на читалището са носители на награди от национални и международни конкурси. Тази година читалището отбелязва 120 години от създаването си, което го превръща в едно от най-старите в региона.

Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1902 г.“ в село Кацелово с председател Емилия Тодорова също е един от стожерите на културата в региона. То е редовен организатор на националния събор на хърцоите в България, който се провежда от 15 години насам. Представителите на културната институция също са изключително активни и редовно са носители на отличия от България и чужбина за автентичен фолклор.

Всеки от наградените посочи, че се чувства радостен, че е имал възможността да сподели професионалния си път с прекрасни колеги и отлични специалисти.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X