https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоКримиРазследване разкри схема за подкупи за милиони в АПИ

Разследване разкри схема за подкупи за милиони в АПИ

Разследване на Антикорупционния фонд (АКФ) разкрива сериозна корупционна схема в Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), свързана с манипулирани обществени поръчки и подкупи за милиони левове. Материалът, озаглавен „АПИ и 7-те процента“, се основава на документи и свидетелството на Антон Тасков – собственик на „Битулайт“ ООД, една от водещите фирми за пътна маркировка в страната. Той твърди, че част от парите, предназначени за маркировка, са били отклонявани като подкупи за висши държавни служители чрез куха фирма-посредник, част от консорциум, включващ и неговата компания.

През 2019 г. АПИ обявява търг за маркировка в шест района на страната. Според Тасков, преди търга се свързва с него Мирослав Манолов, бивш директор в „Трейс Груп Холд“ АД. Манолов му предлага като услуга съдействие за спечелване на търга срещу 7% от стойността на договора. В разказа си си Тасков заявява:

„От Мирослав Манолов ми беше заявено, че трябва да се дават едни 5%, за да може да ‘се стимулират и да се дават обектите’, и 2% за него.“

По думите на Тасков, Манолов е посочил, че петте процента били предназначени за висши държавни служители, включително и бившия министър на регионалното развитие Николай Нанков. Нанков, който от 2019 г. като заместник-министър отговаря и за АПИ, отрича това. В отговор до АКФ той твърди, че никога не е отговарял за АПИ, като представя заповед от 2018 г. В последствие обаче предоставя и заповед от април 2019 г., в която агенцията вече влиза в ресора му. Нанков не отговаря дали познава Мирослав Манолов, но заявява, че обмисля съдебни действия за набеждаване.

„АКФ подчертава, че не разполага с информация кои точно служители в АПИ са получавали подкупи, нито дали част от тях са стигнали до г-н Нанков“, заявява София Желева, правен съветник към фонда. „Публикуваме тези твърдения заради тяхната обществена значимост и призоваваме институциите за проверка.“

За да участва в търга, Тасков основава „Консорциум Битулайт 2018“ с фирмата „Беличански къщи“ ЕООД, управлявана от Нели Василева – партньорка на Манолов. Въпреки че по документи компанията се занимава с туризъм, тя влиза в строителен консорциум без ясна роля. Според Тасков фирмата не изпълнява никаква дейност, но през нейните сметки се отклоняват подкупите.

През 2020 г. АПИ класира консорциума на първо място в Югозападен район, а през 2021 г. се подписва договор на стойност 18,9 млн. лв. „Беличански къщи“ получава по този договор над 1,17 млн. лв. Разследването показва, че след всяко плащане, „Битулайт“ превежда точно 7% от сумата на партньорската фирма.

През 2023 г., по времето на министър Иван Шишков, АПИ обявява нов търг. Тасков участва както чрез консорциума, така и чрез друга своя фирма – „Сигнализация“ ООД. И двете оферти са идентични, но получават различна оценка: 25 точки за консорциума, 0 точки за „Сигнализация“. Това поражда сериозни съмнения за нагласен търг.

През декември 2023 г. „Консорциум Битулайт 2018“ подписва нов договор за 42 млн. лв. Скоро след това Манолов иска процентът за отклоняване да бъде увеличен на 15%, но Тасков отказва. След отказа, АПИ спира да изплаща над 5 млн. лв. за вече одобрена работа и започва да изисква невъзможни срокове – например, 13 500 кв.м маркировка за 2 месеца през зимата, докато при предишния договор 10 000 кв.м са предвидени за 7 месеца.

В началото на 2025 г. АПИ прекратява договора с консорциума, иска неустойка и гаранция от 68 840 лв., и възлага дейностите с инхаус процедура на държавната фирма „Автомагистрали“. АКФ установява, че тя използва подизпълнители – в нарушение на закона и договора.

„Разследването повдига сериозни въпроси за ролята на АПИ като институция. Вместо да следи за безопасността по пътищата, тя изглежда действа като механизъм за разпределение на комисионни и натиск върху неудобните“, заявява Бойко Станкушев, директор на АКФ.

АКФ изпраща въпроси до всички замесени страни. „Автомагистрали“ не отговарят. От АПИ казват, че не знаят за каквито и да било договорки и че всички обществени поръчки се провеждат съгласно закона. Те посочват, че „Автомагистрали“ е предоставила декларация, че ще изпълнява дейностите със собствен ресурс и няма право да ги възлага на други.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X