Общините да поставят камери за скорост вместо МВР и да отпадне поставянето на физическа скоба при неплатено паркиране. Това са две от важните промени, които ще се гледат на второ четене на Закона за движението по пътищата. Камерите на общините могат значително да помогнат във войната по улиците и булевардите в градовете. Физическата скоба е отживелица, която губи времето както на гражданите, така и на ЦГМ в случая на София.
Това предлага във „Фейсбук“ общинският съветник от „Демократична България“ Симеон Ставрев.
Идеята на общинските камери е общините да купуват камери и да засичат нарушителите – при превишена скорост и, надявам се Народното събрание да приеме, преминаване на червена светофар. Целта е да се дисциплинират шофьорите, какъвто ефект започват да дават камерите на тол системата в национален мащаб. Голяма част от наложените глоби ще остават в общините, които ще могат да ги инвестират за повишаване на пътната безопасност. Например за закупуване на нови камери, изграждане на инфраструктура, която да ограничава скоростта и т.н. В случая на София първоначалната инвестиция за първите камери има потенциал „да се избие“ много бързо. Малка част от парите ще остават в МВР. В София в момента МВР има едва 13 стационарни камери и 4 мобилни на МВР за засичане на превишена скорост. Това научихме след мой въпрос до СДВР.
Виртуалната скоба е нещо, по което депутатът Божидар Божанов от „Да, България“ работи усилено. Идеята е ако не сте си платили за паркиране в синя и зелена зона в София да ви слагат „виртуална“ скоба. Получавате съобщение в приложението Sofia Plus (препоръчвам да го ползвате за паркиране) или SMS за наложена глоба. Ако я платите – нямате задължения към ЦГМ. Ако не я платите – не можете повече да плащате паркиране в София, докато не си изплатите задължението. Ако екип на ЦГМ засече колата ви – тогава ви поставя физическа скоба. Виртуалната скоба значително улеснява гражданите, защото при наказание със скоба няма да се налага да чакат екип на ЦГМ да я премахне.