https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияРусе и Гюргево стават ключови точки в отбранителната система на Алианса

Русе и Гюргево стават ключови точки в отбранителната система на Алианса

Военният министър Атанас Запрянов пришпори темата за бързо прокарване на военни коридори през България. Той направи това по време на своето изказване на форума „Сигурността в Черно море и Балканския регион“ в Букурещ, Румъния.

Той изтъкна стратегическото значение на изграждането на Паневропейския коридор VIII, свързващ Италия, Албания, Северна Македония, България и Румъния, както и на третия мост над река Дунав, свързващ Русе и Гюргево като част от новия приоритетен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море. Той натърти и на коридора между Гърция, България, Румъния и Турция. Тези проекти ще допринесат не само за укрепването на възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО, но и за икономическото развитие на Черноморския регион, заяви Запрянов.

„Трябва да сме готови да се справим с дълготрайна нестабилност в Черно море, където Русия представлява пряка заплаха за всяка черноморска държава и евроатлантическата зона като цяло. Спешно е необходима регионална стратегия за справяне с тази реалност, в която основният фокус трябва да бъде насочен към евроатлантическата архитектура на сигурност и България ще участва активно в превръщането на такава стратегия в реалност“, категоричен беше министърът на отбраната, цитиран от пресцентъра си. Той отбеляза, че в контекста на колективния отговор на влошената среда за сигурност нашата страна активно подкрепя укрепването на възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО.

В дискусията за сигурността в Черноморския регион министър Атанас Запрянов участва заедно с министъра на националната отбраната на Румъния Анжел Тълвар, министъра на отбраната на Молдова Анатолие Носати и заместник-министъра на отбраната на Турция Шуай Алпай. Те подчертаха важността на Черноморския регион за сигурността не само на държавите, граничещи с Черно море, но и за страните от региона и за Европа. Участниците в дискусията дадоха висока оценка за своевременното реализиране на инициативата за създаването на Противоминната група в Черно море и на работата на групата.

НАТО и Европейският съюз ще включат ферибота Русе-Гюргево към военния Шенген и ще изградят Дунав мост 3 край Русе като част от бърз военен коридор от Гърция през България до Румъния. Това се разбра от отговор на министър Атанас Запрянов на депутатски въпрос през декември 2024 г. И двете съоръжения ще имат и паралелно гражданско използване.

Иначе фериботната линия и бъдещият трети мост на Дунав ще са част от военната инфраструктура на военния коридор „Юг-Север“, посочва Запрянов. Министърът припомня, че България се е ангажирала през международните формати за приоритетното изграждане на обекти от трасето на „Юг-Север“, както и за включването им в проекти с европейско финансиране през следващия програмен период.

Военната мобилност е водеща инициатива на сътрудничеството между ЕС и НАТО, пише Запрянов и добавя, че целта е бързо и ефективно придвижване на военни контингенти и оборудване при рутинни дейности и по време на конфликти. Изрично е натъртено, че по тези коридори може да се окаже бърза подкрепа на България с военни сили и средства от НАТО и ЕС при военно нападение.

Фериботната връзка Русе-Гюргево е стратегически важна както за НАТО, така и за ЕС и е станала стратегически важна по направленията, свързващи Гърция и Турция с България и Румъния, посочва военният министър. Тази връзка е и основна алтернатива на бъдещия трети мост на Дунав, който ще се изгради при Русе.

През юли 2024 г. стана ясно, че европейското финансиране на проекти за транспортна инфраструктура с двойно предназначение е 1,69 млрд. евро.

Финансирането от ЕК е до 50%, а за държавите по кохезионната политика на ЕС може да достигне до 85%. От 2004 г. България има специален Закон за пребиваването и преминаването на съюзни и чужди военни.

Още през юли м.г. стана ясно, че започва изграждането на много бърз военен коридор между България, Гърция и Румъния, който ще включва като опорни точки Александруполис, Варна и Констанца. Предвидено бе при нужда по него да може да се придвижва скоростно много бойна техника и личен състав.

Тогава новината дойде от кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, където трите страни подписаха намерение за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност. За него първо съобщи гръцкият военен министър Никос Дендиас в „Туитър“.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X