Минималните глоби за престъпленията „обида“ и „клевета“ ще бъдат намалени. Това предвиждат одобрени от Министерския съвет изменения и допълнения в Наказателния кодекс (НК), които довършват започнатата през 2023 г. законодателна реформа в тази област.
С промените минималното наказание за „обида“ се редуцира от 1000 на 500 лева, а за „клевета“ — от 3000 на 1000 лева. Целта на тези корекции е да се изпълнят ангажиментите на България към Европейската конвенция за правата на човека, по-конкретно в отговор на осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за нарушаване на свободата на изразяване (чл. 10 от Конвенцията).
По делата „Божков“ и „Касабова“, в които бяха осъдени журналисти за клевета, ЕСПЧ установи нарушения именно заради прекомерността на наложените санкции.
През 2023 г. Народното събрание вече направи значителни промени в НК, като премахна привилегированите състави за обида и клевета, когато потърпевш е длъжностно лице, както и въведе административни, а не наказателни мерки в подобни случаи. Сегашните изменения доразвиват този подход, като дават по-голяма свобода на съда да определя санкциите в зависимост от конкретния случай.
Освен това, в днешните поправки е включена и промяна в чл. 146а, ал. 1 от НК, свързана с криминализирането на деянието „изтезание“. Така се гарантира пълното изпълнение на международноправните ангажименти на България по Конвенцията против изтезанията и други форми на нечовешко или унизително третиране или наказание. Измененията предстои да бъдат разгледани и гласувани от Народното събрание.
Също така МС одобри промени в НК, с които се създава изцяло нова глава – „Тероризъм“. В нея ще бъдат включени всички престъпни състави, свързани с терористични дейности, както са определени в международни и европейски актове, по които България е страна.
Предложените промени имат за цел да изпълнят препоръките от Петия оценителен доклад на MONEYVAL от 18 май 2022 г. и да приведат българското законодателство в пълно съответствие с международните стандарти за борба с тероризма и изпирането на пари. Това е ключова стъпка към изваждането на страната от т.нар. „сив списък“ на FATF (Групата за финансово действие срещу изпирането на пари).
Новата глава е структурирана в два основни раздела:
♦ Първият раздел обхваща същинските терористични престъпления — от нападения срещу лица с международна закрила и вземане на заложници, до престъпления с ядрен материал и атаки, водещи до смърт или тежки материални щети.
♦ Вторият раздел регламентира т.нар. несъщински терористични престъпления — като подготовка, набиране и обучение на терористи, финансиране на терористични действия, пътуване с терористична цел и укриване на терористи.
Проектът включва и допълнителни разпоредби за отнемане на имущество, предназначено за терористични дейности, както и за допълнителни наказания, с което се цели по-ефективна превенция и наказуемост на свързаните дейности.