Симулация на нефтен разлив вследствие на авария при товарене на танкер-баржа и защита на бреговата ивица в района на защитена територия по „Натура 2000“ се състои в момента в рамките на съвместното учение „Дунав 2025“ в Русе. Тренировката се организира под ръководството на областния управител Драгомир Драганов и това е второто най-мащабно учение в българската акватория на реката за последните 20 години.
„Точно в 09.48 часа получихме сигнал за разлива, веднага създадохме организация и свиках Областния щаб, за да предприемем незабавни действия. Включени са всички компетентни институции – държавни и местни. Имайки предвид инциденти в съседни държави, като този в Сърбия от края на април тази година, ние проиграваме това учение с цел синхронизация на съвместните усилия“, каза Драганов.
Той посочи, че в съвременния свят, където технологиите и човешката дейност достигат нови мащаби, рискът от аварийни ситуации винаги съществува – независимо дали става дума за индустриални инциденти, природни бедствия или човешка грешка.
„Именно затова е необходимо да сме подготвени адекватно и ефективно, така че действията ни да бъдат навременни“, посочи още областният управител, който заедно със заместника си Георги Георгиев координира учението на терен.
Към момента учението се разиграва в акваторията на Пристанище – Русе и по-точно в района на село Сандрово /реч. км. 481/ и остров Алеко. Като част от тренировката и с цел минимизиране на щетите при евентуален реален разлив на гориво започна разставенянето две каскадни линии от бонови заграждения с дължина до 100 м. всяка.
Също така се тренира и за механично почистване на нефтени отлагания на суша, както и третиране на бреговата ивица със сорбенти.
„След издаване на заповед от областния управител е взето решение за разполагане на две каскадни бонови заграждания в районна над остров Алеко, който е защитена територия с цел замърсяването да бъде отклонено от бреговата ивица и канала между остров Алеко и селата Мартен и Сандрово, тъй като местността е трудно достъпна и се намира в горист пояс. Цялото проиграване на занятието е на вода – към момента не е правено подобно нещо, използват се доста сили и средства – от Единната спасителна система и частни структури, имащи договор с Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, заяви началникът на отдел „Аварийно-спасителна дейност – река Дунав“ кап. Камен Иванов.
Той посочи още, че подобни учения предоставят възможност за стиковане и синхронизиране на действията, защото река Дунав попада в категориите на бързотечащите води, между 4 и 5 км/ч. и ако не се вземат спешни мерки в рамките на един час замърсяването ще бъде разпространено на акватория на повече от 5 км., което ще доведе до екологична катастрофа, ако замърсяването е причинено от опасни товари освен нефтоводни смеси.
„Много е опасно, ако замърсяването излезе и достигне територия на някой бряг, още повече ако навлезе във вододайни зони. В случая това е целта на нашето занятие, да предотвратим навлизане във вододайната зона на Сливополската система, която захранва града. Въпреки че кладенците са на доста разстояние от водата, подпочвените води могат да бъдат замърсени при отлагания на такива частици“, поясни началникът на отдел „Аварийно-спасителна дейност – река Дунав“.
Той обясни, че подобен инцидент не се случват отдавна в българската акватория, а в случай на трансгранично замърсяване има изградена процедура за взаимодействие с Румънската морска администрация. Капитан Иванов сподели още, че държавата е добре оборудвана и са налице специални съоръжения и помпи, които могат да събират нефт от повърхността на водата. „Държавата е оборудвана, въпросът е да се активират всички сили и средства, за да могат да работят ефикасно с цел да се предпази територията от нефтен разлив“, категоричен бе капитан Иванов.
Главният директор на Главна дирекция „Аварийно спасителна дейност“ към Изпълнителна агенция „Морска администрация“ вицеадмирал Румен Николов също изрази позиция, че този тип учения допринасят за организация на взаимодействието между силите за предотвратяване на такъв инциденти, а също и изпробване на наши и закупени по европейски програми средства за предотвратяване разширяване на евентуален разлив. „Вярвам, че това взаимодействие ще постигне с много тренировки. Именно това учение доказва, че координацията между силите и средствата трябва да е на необходимо ниво“, добави вицеадмирал Румен Николов
В учението, което ще приключи в късния следобед, участват 5 плавателни съда.