На 29 май се отбелязва Световният ден на сините каски, обявен от Общото събрание на ООН през 2002 година. Този ден има за цел да отдаде почит на жертвите и безкористната отдаденост на миротворците, служещи по целия свят. Денят отбелязва какво е направено от ООН в различните страни, за да се облекчи страданието и за примирие на воюващите страни.
Мироопазващите сили на обединените нации, или Международни сили на ООН за поддържане на мира се наричат въоръжени сили, помощ и улеснения, поставени от страните–членки на разположение и под командването на Организацията на обединените нации за поддържането или възстановяването на международния мир и сигурност.
От 1948 година мироопазващите сили са взели участие в многобройни конфликти в различни региони по света. За ангажираността си с международния мир и сигурност Сините каски са носители на Нобелова награда за мир за 1988 година.
За пръв път военнослужещи са използвани за посредници през 1947 година в Гърция в рамките на мисията на ООН „United Nations Special Committee on the Balkans“ (UNSCOB).
Първата акция на невъоръжени военни наблюдатели на ООН е през 1948 година в рамките на „United Nations Truce Supervision Organization“(UNTSO) за контрол на примирието в първата Арабско-израелска война.
В хода на Суецката война през 1956 се провежда първата операция за поддържане на мира. По време на кризата в Конго през 1960 г. изпратените в мисията мироопазващи сили по предложение на Генералния секретар на ООН Даг Хамаршелд за пръв път използват „сини каски“ и надпис „UN“ на военните си автомобили.
За пръв път България е включена в мисия на ООН през 1992 г. в Камбоджа.