За четвърта поредна година село Сваленик събра стотици самодейци от цяла Северна България в рамките на събора за автентичен фолклор „Родолюбие от Поломието”. Своеобразен домакин на събитието беше кметът на Община Иваново Георги Миланов и местният кмет Лазар Копанков.
Сред гостите на събитието бяха областния управител Драгомир Драганов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, председателят на Общинския съвет Мариян Драшков, както и общественият посредник на Русе Валентин Димитров.
„Традициите не са просто повторение на стари обичаи, а жива памет – буквално начинът, по който народът ни разказва историята си през поколенията. Във време на силно подчертан индивидуализъм, традицията ни припомня силата на заедността – на празника, споделеното, сътвореното в една общност“, каза Драганов. Той посочи още, че съхраняването на традициите е не просто акт на почит, а на отговорност. „Нека не забравяме, че всеки път, когато облечем носия, запеем народна песен, хванем се на хоро или изпълним някои позабравен обред, ние всъщност не гледаме назад, а даваме нов живот на нещо вечно, каквото е българщината“, допълни Драганов.
„В съвременния свят българщината е това, което ни отличава, без да ни изолира. Тя е това, което ни събира, дори когато сме на хиляди километри един от друг. В динамичното време, в което живеем, българщината е вътрешният компас, който ни напомня кои сме, откъде идваме, какво носим и защо си заслужава да го пазим“, сподели още с присъстващите областният управител. Не на последно място Драганов посочи, че кметът Миланов е сред хората, които допринасят най-много за реализирането на подобни събития.
От своя страна кметът Миланов определи инициативата като значима, защото събира в едно традиция, признателност и надежда. „Ние се обръщаме и засвидетелстваме почит не само към нашата многовековна история и традиция, но чертаем и бъдещето на нашата община, защото тези деца, които днес виждате сред нас, са нашето бъдеще“, каза Миланов и посочи, че българският фолклор е сърцето и душата на нашата нация и трябва да пазим и обогатяваме традициите, защото те са безценен дар, който ни свързва с корените и ни дава сили да вървим напред. „Целта на днешният празник е да възвърне българските обичаи, за да възстановим и предадем на по-младите от нас тези празници“, каза Лазар Копанков.
„Днешният събор е събитие, което връща всички нас към нашите корени, защото фолклорът е този, който ни държи здраво закрепени към тази земя – земята на България – нашата държава. Напомня ни, че България има нужда от своите традиции“, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. „Всички тук знаем откъде произлизаме и накъде сме тръгнали“, посочи още той.
До края на деня се очаква събитието да бъде посетено от близо 1500 души. По традиция съборът е съпроводен от кулинарна изложба на традиционни местни гозби, както и представяне на обредни пити от всички населени места в Иваново.
За доброто настроение на всички се погрижи народният певец от Родопската област Николай Славеев.