След повече от 25 години в Русе отново се провежда Конфедеративен съвет на КТ „Подкрепа“. Събитието се проведе в хотел „Дунав плаза“ и събра повече от 40 синдикални лидери от цялата страна. Подобно заседание е правено в крайдунавския град през далечната 1999 година, когато начело на организацията е бил Валентин Димитров.
Идеята на събитието, което бе открито от областния управител Драгомир Драганов и кмета Пенчо Милков, е да се коментира актуалната икономическа и политическа обстановка и съответно мястото на синдикатите в страната.
„КТ „Подкрепа“ ни донесоха свободата и в този смисъл тяхната роля при приватизацията след промените бе от изключително значение, защото положиха основите на защитата правата на трудещите се“, каза Драганов и посочи, че синдикатите имат важна роля в съвременния свят особено в условията на новите предизвикателства, свързани с влизането ни в еврозоната. Не на последно място областният управител открои ролята на синдикатите за пресичането на т.нар. сенчеста икономика.
От своя страна кметът Милков посочи, че в града се прави всичко възможно за разрастване на синдикалните структури. „В постоянен диалог сме със синдикатите, за да можем да усетим проблемите на работещите още преди да се развият и съответно да ги разрешим, така че да не се стига до напрежение между работещи и работодатели“, допълни Милков и изрази позиция, че Русе е град с изключително силна промишленост и е много важно освен повишаването на заплатите да се работи и за подобряване на работната среда в предприятията.
„Ние сме вече в сериозни контакти с Комисията за защита на потребителите, с Комисията за защита на конкуренцията и с други държавни структури, с които ще трябва да мислим какво да направим, така че да минимизираме щетите, които по някакъв начин ще се получат“, заяви председателят на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов. Той припомни, че КТ „Подкрепа“ подписа меморандум за сътрудничество с правителството, с КНСБ и работодателските организации. „Ние и колегите от КНСБ имаме най-големите разклонени мрежи в държавата. На това се разчита, че през нашите мрежи ще може да минава тази информация. Ще трябва вече да установим сътрудничеството на работно ниво с държавните структури и да видим какво ще искат от нас. Дали ще искат обикновена информация за това какво се случва, която ще могат да получават, или ще можем да им помогнем с нещо друго – да ни дадат възможността да привлечем доброволни сътрудници, които да подпомагат тяхната дейност“, добави още той.
„КТ „Подкрепа“ е синдикатът, който ни даде силата и правото да мислим, творим и да действаме с решения без притеснения и ограничения. Благодаря Ви за усилията, които ежедневно полагате, за диалога, който водите, и за ангажимента Ви към по-доброто бъдеще на труда в България“, каза общественият посредник Валентин Димитров, който също присъства на събитието и е сред фигурите, допринесли за развитието на организацията.
Припомняме, че по-рано през деня Манолов бе отличен със знака на областния управител Драгомир Драганов /който е сред основателите на КТ „Подкрепа“ в Русе/ за последователна защита правата на работещите от негова страна, активната роля в тяхното обучение и информираност и ефективното му участие в законодателите процеси и обществените дебати на национално ниво, както и за успешното водене на колективни преговори с реални подобрения в условията на труд и възнаграждение. Президентът на КТ „Подкрепа“ бе удостоен и с плакет от кмета Пенчо Милков.
Инициативата в Русе се провежда по предложение на председателя на Синдикалния регионален съюз на КТ „Подкрепа“ Кирил Черкезов.