Oт днес в Европейския съюз официално влиза екологичен стандарт Euro 7. Тази промяна представлява значителен скок в изискванията към производителите на автомобили.
Деница Даверова – предприемач и експерт по електрическа мобилност, заяви в „България сутрин“, че през годините евростандартите само надграждат ограниченията за въздействието на автомобилите спрямо околната среда.
„Euro 6 слага всички автомобили под една черта. В Euro 7 влиза регулация на твърдите частици, които гумите и спирачните апарати създават. Триенето не е спирало да съществува. Идеята е за дългосрочен мониторинг“, посочи Даверова пред Bulgaria ON AIR.
Euro 7 следи автомобила по време на неговото остаряване
Изискването е автомобилът да отговаря на изискванията в следващите 10 години или 200 хил. км.
„Едно е да създадеш автомобил, който трябва да бъде страхотен в първите 3 години от гаранцията, съвсем друго е да създадеш страхотен автомобил в следващите 10 години или 200 хил. км“, подчерта Деница Даверова.
Друга промяна е, че тестовете вече се провеждат в много по-топла среда, съобщи тя.
Според автомобилните производители новите изисквания би трябвало да се отразят с между 5 и 15% на цените на автомобилите.
Даверова уточни, че много от автомобилите в по-високия клас и електромобилите вече имат голяма част от тези интеграции.
„Такъв автомобил много трудно ще поскъпне заради Euro 7. Най-голямото увеличение ще бъде в базовите и евтини модели. Те в най-малка степен покриват комуникационните изисквания“, поясни предприемачът.
Само електромобили по пътищата – възможно ли е?
„Не вярвам, че директивите или стимулите влияят позитивно на пазара. Хората го правят по избор. В България няма никакви стимули за електрическа мобилност, но пазарът расте устойчиво. Всички стимули причиняват изкривяване в потреблението. Разчитам на пазара да регулира сам цените на автомобилите и тяхното потребление“, коментира Даверова.
Тя добави, че електромобилите са доста скъпи за масовия потребител, а Euro 7 ще подтикне производителите да произвеждат надеждни във времето автомобили.
Бъдещето на електромобилите в България
Ние сме царе на вторичния пазар, а с по-издръжливите батерии се очаква електромобилите ще станат по-достъпни за българите, стана ясно още от думите на госта.
„В България зарядната инфраструктура е на много високо ниво. На всеки 50 км имаме зарядна станция“, изтъкна Даверова.
Оказва се проблем липсата на регулации за поставяне на домашни зарядни станции и обществени паркинги за електромобилите.
Електромобилите могат да паркират безплатно до 4 часа в София, така се стимулира ползването им в центъра на града, каза още Деница Даверова.