https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоПолитикаСтанишев: Трябва да си извлечем поуки от страните, влезли преди нас в...

Станишев: Трябва да си извлечем поуки от страните, влезли преди нас в еврозоната

За мен е очевидно, че вотът на недоверие по фискалната политика няма да мине. Защото това би създало риск за влизането в еврозоната. Може би и затова се прави. Но според мен затова и се прави.

Това заяви в предаването „Пресечна точка” бившият премиер Сергей Станишев, коментирайки въпроса има ли основание да се иска вот на недоверие по фискалната политика, който миналата седмица „Възраждане“ внесе в парламента, заедно с подписите на МЕЧ и „Величие”.

По думите му тази година има много значително увеличаване на разходите, като дял от БВП и бюджетът е доста напрегнат. „Надявам се правителството да се справи с тези високи цели, които са поставени, и да се вместим в 3-процентния дефицит. Изобщо последните години имаше едно надпреварване на всички политически сили, кой повече ще обещае и повече ще даде на фона на общото нехаресване на политиците от избирателите“, подчерта той.

И допълни, че именно поради тази причина политиците се стараят да бъдат щедри, което пък поставя бюджета под напрежение.

Станишев коментира и страха на хората от инфлация и спекула на фона на предстоящото ни влизане в еврозоната. „Трябва да сме реалисти. Хората се притесняват. Хората по принцип се страхуват от неизвестното. Свикнали са с българския лев. Имат своите притеснения. Още повече, че в България през последните месеци се случва същото, което се случи и в Италия, и в Хърватия преди влизането им в еврозоната, когато се създаваха очаквания за инфлация. И в известен смисъл парадоксално звучи, но призивът на президента за референдум, мобилизира правителството и институциите да вземат мерки и да направят проверки срещу изкуствената спекулация и необоснованото завишение на цените“, заяви той.

Според него страната ни трябва да си извлече почуки от другите страни, които вече са извървели пътя си към евроозната. И най-вече да не допускаме техните грешки. Станишев подчерта, че принципно за България този преход трябва да стане много по-лесно.

И даде примери: „Първо, защото ние нямаме монетарна политика от 1997 година. Тоест няма го този процес на адаптация от една собствена политика в тази област към спазване на европейските правила, които спазваме така или иначе. Второ – българският лев има фиксиран курс. Той е вързан с еврото, а и много цени всъщност се обявяват в евро. Тоест нашата икономика е много по-адаптирана вече изначално към това“.

Станишев изтъкна, че всичко това не „отменя необходимостта правителството да си свърши добре работата“ и да изпълни предприетите мерки.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X