На 3 юли се отбелязва Международният ден без найлонови торбички. Датата е обявена за ден за повишаване на осведомеността относно вредното им въздействие върху околната среда и насърчаване на използването на алтернативи, като например торбички за многократна употреба.
Инициативата за отбелязване на този ден възниква с цел да се намали замърсяването, причинено от найлоновите торбички, които са широко разпространени в ежедневието ни.
Макар и удобни, найлоновите торбички са сериозен проблем за природата, защото замърсяват почвата и водата, представляват опасност за животните, изключително трудно разградими са и могат да останат в природата стотици години. Вследствие на това могат да причинят замърсяване включително и въздуха. Частици от пластмасата са открити и в човешкия организъм.
Тревожен факт е, че една найлонова торбичка се разгражда в природата за около 400 години, а е необходима само 25 минути.
Много организации и общини по света, както и в България, се присъединяват към инициативата, като организират различни събития и кампании.
В една от миналогодишните инициативи БНР съобщи, че у нас около 480 милиона найлонови торбички се потребяват годишно. По данни на Министерството на здравеопазването в България един човек ползва средно 70 торбички. В българските води на Черно море са регистрирани 450 различни по големина плаващи пластмасови острова.
Всяка година умират на 1 000 000 морски птици, заради погълната пластмаса, която объркват с храна. При изследвания на морската вода във всеки литър отношението на планктона и пластмасата е 1 към 6 в полза на пластмасата.
Европейска директива регламентира до настоящата година – 2025 г., един човек да използва максимум 40 торбички годишно. Ако искате да постигнете това, а и повече или да се включите в инициативата не само днес, но и всеки ден, е лесно.
Използвайте платнени или други алтернативи на найлоновите пликчета. Изхвърляйте ги, ако все пак сте ползвали, в съответните контейнери. Винаги, когато можете, отказвайте да вземете найлон. Вдъхновявайте и приятелите си и говорете за огромното вредно въздействие на пластмасата.