ЖП транспортът продължава да губи клиенти и положението вече изглежда драматично зле. Това показва проучване на агенция „Естат“, представено на обсъждане за железопътната инфраструктурата.
Едва 4% от анкетираните казват, че биха предпочели да пътуват с влак. Резултатът е двойно по-нисък спрямо 2020 г., а спрямо предковидната 2019 г. сривът е троен.
Типичният ползвател на релсовия транспорт е над 50 години, със средни или ниски доходи, сочи изследването на „Естат“. Живеещите в Южна България се возят повече на влак.
15% от участвалите в анкетата казват, че услугите на държавния превозвач БДЖ не са на ниво. Най-критични са жителите на Северна България. „Групата пътници, които са особено по-чувствителни към проблемите и услугите на БДЖ, са в северните райони на страната – в северозападния, както и в североизточния.
Статистиката показва, че през лятото почитателите на придвижването с кола рязко се вдига. Изследването, проведено преди година, показва, че 76 на сто „гласуват“ за този транспорт през 2020 г. са били 62 на сто).
„Охлаждане“ има и на интереса към автобусния транспорт. Спадът е от 29% през 2020 г. на 18% четири години по-късно.
Всеки трети анкетиран смята, че пътищата – релсови и шосейни, е най-важният въпрос за решаване.
Сегашният транспортен министър Гроздан Караджов има амбицията да промени радикално ситуацията в ресора си.