Дните с магнитни бури са проблем за част от от хората. В настоящата статия обаче ще обсъдим абсолютно всичко, което ви е полезно, за да се преборите с тях. Както и за ваше ползване ще ви предоставим начин, по който да узнаете с прецизност в кой период ще се явят магнитни бури.
Защо все повече хора се оплакват от магнитните бури?
Смята се, че почти 49 % от хората попадат под въздействието на магнитните бури, а в последно време броят им набъбва. Не всички от тях допускат, че личното неразположение, повишената нервност, крехкият сън, физическа слабост и меланхолия, липса на концентрация, са породени или подсилени от магнитните бури. При немалко хора различни видове дискомфорт се проявяват един или два дни преди избухването на магнитната буря, а при други – в окото на бурята.
В същото време има и положителна новина – всеки може да се приспособи и минимизира реакцията си към магнитната буря, ако изгради разумни навици и правилни стратегии за справяне. Най-хубавото е, че тези навици са изключително подходящи за вас и ще допринесат за здравето ви така, че не само когато започнат магнитните бури, а винаги в ежедневието да сте в много добра кондиция. Затова тук ще представим всичко, което ви би било добре да знаете за магнитните бури и какво да приложите, за да се преборите с тях.
Проверете дали сте метеочувствителни
Ако се окаже, че магнитните бури ви причиняват неприятности, то идват съмненията, че вие принадлежите хората, които реагират по-остро на различни климатични промени. Дори и да е така, това не трябва да предизвиква притеснения – всъщност една втора от населението са метеочувствителни.
Какво е най-характерното за тях? За тях има множество изследвания. Tе стигат до едни и същи резултати, които могат да се обобщят така:
Метеочувствителните хора стават жертва на различни промени в психическата нагласа, както и физически дискомфорт, когато има резки климатични промени. Смяната на сезоните, прекомерна влажност или прекалена сухота на въздуха, тежките жеги или настъпващият студ, слънчевите изригвания им влияят в по-голяма степен, в сравнение с други.
Метеочувствителните хора в повечето случаи са малко по-чувствителни от другите и притежават по-ранима психика. Понякога им се стоварват болезнени усещания в ставите или мускулите при по-сериозна амплитуда на времето. Характерно за тях е и безсънието. Характерна за тях е също понижена работоспособност, разсеяност и проблемна концентрация. Натрапчивото чувство за задух е често срещано оплакване.
Хроничните заболявания създават проблеми при хората с изразена метеочувствителност. Например ако имате високо кръвно, сърдечни и неврологични проблеми, хормонални дисбаланси – в такъв случай промените във времето ви въздействат негативно . Магнитните бури са мъка за хипотониците – хората с ниско кръвно; те биха могли да изпитват потискаща слабост, проблеми със съня и проблеми с апетита по време на магнитни бури или други климатични амплитуди.
Ако принадлежите към този тип персоналност, не е време за притеснения: ето какво би било много хубаво да направите по време на магнитните бури.
Какви храни да хапвате по време на магнитна буря
Какво ще има в чинията в дните на магнитни бури и близките дни около тях, е от първостепенно значение за здравословния ви статус. Диетата, която е най-доброто оръжие срещу магнитните бури, е всъщност приятна и полезна. Всъщност тя е подходяща за всеки ден и месец, но ако не може да я спазвате непрекъснато, то поне в дните на магнитни бури се придържайте към следните хранителни продукти.
– Слагайте на трапезата повече плодове, зеленчуци и билки. Изключително полезен вариант са стафидите, кайсиите и печените ябълки. Чудесно влияят на здравето бананите, заради съдържанието на калий.
– Ако обичате да готвите вкъщи, от варивата сега е най-доброто време за боб и леща. Тези варива действат изключително облекчаващо в дните с магнитни бури.
– Хлябът: По-добре да е ръжен, защото изобилства витамините от групата Б, които имат благоразполагащо въздействие за нервната система. Не консумирайте белия хляб поне в тези дни.
– Чайове и билки: Изборът на билки винаги е широк, но тук ще ограничим до основните. Това са лайка, шипка, глог, мащерка, валериан, маточина. Може дори да си направите отвара от няколко билки, които влияят отлично.
– Закуската е нещо, което в никакъв случай не пропускайте . Направете си нещо с булгур. Ако сложите в кашата мляко, внимавайте за това да е нискомаслено.
– Опитайте се да избягвате месото, да се консумира повече риба.
По време на магнитните бури задължително трябва да си почивате повече. Сънят е повече от задължителен – както през нощта, разбира се, така и, ако имате такава възможност, дайте шанс на следобедната дрямка.
Разходките са едно от най-важните неща в тези дни, както и чистия въздух. Ако има наблизо парк или най-добре екопътека, сега е най-подходящият момент, в който да се отдадете на тях. Не е нужно разходката да е дълга, но едни ведри 30 минути ще са ви напълно достатъчни. При положение, че не ви е до разходка и предпочитате да си стоите вкъщи, то една кратка гимнастика ще ви се отрази повече от добре и ще ви помогне да редуцирате влиянието на магнитните бури. Минералните бани ще ви въздействат добре също.
Намалете пърженото, мазните храни, храните с нишесте, алкохола. Ако пушите, редуцирайте цигарите. Не яжте пикантни и твърде солени храни.
Отложете физическите напрежения. Редуцирайте кибиченето пред телевизора, компютъра и телефона. Забравете за устройствата със синя светлина преди лягане.
Половин таблетка аспирин, ако не ви причинява проблеми със стомаха и червата, ще има хубава роля в цялостния подход.
Можете да изпробвате контрастен душ, тоест да редувате топла и студена вода в хигиенните ви навици.
Никак не се препоръчва поглъщането на силни чайове и кафета. Енергийните напитки са абсолютно забранени. Кофеинът както се знае, не е препоръчителен по време на магнитните бури, основно заради превъзбудата, която предизвиква.
Силно вероятно е да сте открили, че в медиите е наситено с статии за магнитни бури. За съжаление обаче много малко от тях имат общо истината, пише actualno. Колкото и да са много, има един-единствен метод да се информирате за бурите – той е на страницата на НИМХ на БАН.