С тържествена церемония пред Мемориала на загиналите във войните за освобождение и национално обединение на България в село Новград тази вечер беше отбелязана 157-мата годишнина от преминаването на река Дунав и стъпването на българския бряг на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.
Сред дошлите да отдадат почит към националните герои бяха и областният управител на Русе Драгомир Драганов, кметът на Община Ценово д-р Петър Петров, председателят на Общинския съвет Георги Георгиев. административният директор на лечебни заведения „Медика“ Алисе Муртезова, кметът на Белене Милен Дулев, Великотърновският митрополит Григорий, както и представители на Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва /РСОСЗР/.
„Историческата памет не е просто архив от дати и събития – тя е живото съзнание на един народ и най-вече неговият морален компас“, заяви Драганов. Той посочи, че когато говорим за четниците, ние се прекланяме преди всичко пред храбростта на обикновените хора, които избират да станат необикновени – не от амбиция, а от любов към България. „Родолюбците като Хаджи Димитър и Стефан Караджа ни завещаха пример как се отстоява идеал, как се жертва личното за общото и как се върви напред без страх. Този пример е особено нужен днес – в свят, когато често забравяме изконните ценности“, сподели още Драганов. Той посочи, че е нужно да помним, че свободата не е даденост, а наследство, което трябва да пазим с уважение, почит и отговорност. „Затова нека пазим паметта жива – не само с венци и думи, а с дела. Да я предаваме на децата си не като легенда, а като жива истина“, допълни Драганов.
От своя страна домакинът на събитието кметът на Новград Диана Копчева каза, че двамата воеводи и техните четници са едни от най-светлите синове на България. „През горещия юли на 1868 година група смели мъже, водени от тези смели борци за свобода, слизат на българския бряг на река Дунав. С тази отчаяна, но величава акция, те запълват нов пламък в сърцата на българите – пламък на вяра, надежда и саможертва. Тяхното дело остава не просто исторически акт, а духовен символ, който ни напомня, че свободата е извоювана с кръв и идеали“, каза още тя. По думите на Копчева този подвиг не е просто епизод от миналото, а урок по родолюбие, морална висота и безкористна преданост към Отечеството. „Тези уроци трябва да се помнят и предават, защото имено в тях се крие светлината, която ще ни води напред“, категорична бе Диана Копчева.
Кметът на община Ценово д-р Петър Петров припомни редица исторически факти и посочи, че днес ние, наследниците на тази жертва, имаме мисия – да помним и да носим този завет със смирение и отговорност, а също да възпитаваме младите в дух на патриотизъм, доблест и уважение към миналото.
„Не трябва да допускаме забрава, защото народ без памет е народ без бъдеще“, допълни още той. „Преди 157 години, на 6 юли 1868 година, между селата Вардим и Новград слиза на българска земя една от най-славните чети в българската история. Под ръководството на двамата неуморими апостоли на свободата – Хаджи Димитър и Стефан Караджа, 127 храбри българи преминават Дунава с оръжие в ръка и вяра в сърцето, за да разбудят заспалото съзнание на българския народ и да разпалят пламъка на бунта срещу османското иго“, заяви още кметът на Ценово. „Четата е организирана в Румъния от емигрантската българска революционна общност. Въпреки липсата на подкрепа от Вътрешната революционна организация, въпреки разногласията с Българския революционен централен комитет, тези мъже тръгват – без илюзии, но с дълбока увереност, че саможертвата им ще даде плод. Техният план е ясен: да навлязат навътре в страната, да вдигнат народа на въстание и да покажат на Европа, че българинът е готов да се бори и да умира за свободата си“, допълни още той. „Четата не побеждава в бойното поле. Но тя постига нещо по-велико – буди съвестта на българина, вдъхновява следващите борци – Левски, Ботев, Бенковски – и подготвя пътя към Априлското въстание и Освобождението. Техният подвиг не е мит. Той е реалност, изстрадана с кръв и болка. Тяхната саможертва е най-светлият пример за това, че свободата не се купува, тя се извоюва“, обясни още д-р Петър Петров.
„Поздравявам Ви за усилията, които полагате, за да пазите жив спомена за националните ни герои. Във времена на съмнение и бързопреходни ценности Вие поддържате съзнанието за нещо по-голямо – на дълг, чест и национално самосъзнание. Битката на Хаджи Димитър, Стефан Караджа и другите четници е не просто въоръжена акция, тя е зов, начално на едно събуждане, което постепенно прераства в национално Възкресение. Както казва Захари Стоянов, тези български революционери не оставят диря, а пламък. Убедени сме, че докато Вие и жителите на община Ценово ежегодно припомняте делото на тези изумителни хора, Новград ще продължи да бъде духовен ориентир за всички, които вярват, че свободата се извоюва, отстоява и предава на поколенията. Бъдете горди и следвайте заветите на героите в ежедневните си дела“, каза Алисе Муртезова, която връчи на кмета и поздравителен адрес от управителя на лечебни заведения „Медика“ проф. д-р Кирил Панайотов, дм.
„Тази дата се отбелязва от всички граждани на общината с огромна почит към живота и делото на българските революционери, обезсмъртили имената си чрез своята героична саможертва в името на България. Дни, като тези, които пазят паметта на националните ни идеали, са повод за единение и укрепване на духа. Този дух ни вдъхновява да служим на свободната си родина с цялото си сърце, да пазим честта и морала, завещани от нашите ни деди, за да предадем на следващите поколения една модерна, силна и красива България, която обаче пази родовата си памет“, пише в поздравителния си адрес регионалният отговорник на ПП ГЕРБ Пламен Нунев. „Поздравявам Ви за енергията и дълбокото уважение към историята, които засвидетелствате с отбелязването на годишнината от тази паметна дата. „Пожелавам Ви да сте силни и категорични както и до сега в изборите си за Европейския път на България, чийто доказан гарант в годините е ПП ГЕРБ“, допълва още Нунев.
В знак на признателност към делото на отдалите живота си за страната областният управител и официалните гости положиха цветя пред Мемориала в Новград. Венец беше положен и от Община Русе. Припомняме, че паметникът бе открит на 16 юли 2021 година, като на четири черни мраморни плочи със златни букви са изписани имената на 45 християни и мюсюлмани на възраст между 20 и 60 години, оставили своите кости по чужди поля и паланки в името на отечеството. Паметникът увековечава подвига на 37 достойни мъже, прославили родината по време на Първата световна война, трима в Междусъюзническата, четирима в Балканската и един във Втората световна. Паметникът – мемориал е по проект на инж. Здравко Илиев, който безвъзмездно е предоставил идеята и проекта за паметника, но за съжаление вече не е сред живите. Архитект на Мемориала е Атанас Топалов и неговият екип. Средствата за изграждане на паметника бяха осигурени от Министерството на отбраната, Община Ценово и от дарители.
Програмата завърши с тържествена заря, като в събитието участваха и представители на Регионален клуб „Традиция“ – Русе. Те облечени в четнически униформи, представиха различни видове хладно и огнестрелно оръжия. Застанали на почетна стража, представителите на „Традиция“ отправиха и огнен залп в памет на загиналите за свободата на родината. Честването на датата включваше и концерт с най-обичаните народни песни, като гост-изпълнител беше народната певица Гуна Иванова.
През 1868г. формираната чета на Хаджи Димитър и Стефан Караджа тръгват от румънското село Петрушан край Гюргево, прекосяват Дунава край село Вардим и влизат в България в опит за вдигане на общонародно въстание. За три дни влизат в три боя с башибозуци и редовна войска. Успяват да отблъснат атаките, въпреки че врагът ги превъзхожда по численост. На 9 юли, близо до село Вишовград, Търновско, биват атакувани от 4-хилядна армия. На моменти се стига до ръкопашен бой с многочисления враг и броят на боеспособните четници намалява до 85 човека. На 13 юли достигат до село Дебел дял, където оставят ранените. Останалите успяват да достигнат Стара планина, като група от 14 – 15 човека изостава и се отделя. Последните тридесетина души, начело с Хаджи Димитър на 18 юли 1868 г. стигат връх Бузлуджа, където са обградени от редовни турски части в състав около 700 човека. Сражението продължава повече от три часа, на остатъците от четата са нанесени тежки загуби, в яростния бой е убит и Хаджи Димитър. Оцелелите десетина четници правят опит да пробият кордона на турските войски, но от тях се измъкват само четири човека. Войводата Стефан Караджа умира на 31 юли от раните си в затвора.