Солаковият хан става приоритет за Букурещ. Искаме да го превърнем в живо културно пространство, което да свърже миналото с настоящето – и най-вече, Румъния с България, съобщи кметът на Букурещ Стелиан Буждувеану в профила си във Фейсбук.
В петък в общината в Букурещ бе приета официалната българска делегация, водена от посланик Радко Влайков и заместник-министъра на културата Ашот Казарян. „Обсъдихме бъдещето на Солаковия хан – паметник, построен от български търговци през XIX век, който искаме да превърнем в живо културно пространство, а не просто да го реставрираме“, написа кметът на Букурещ.
“Подготвяме официално партньорство и международен конкурс за проектни решения за рехабилитацията. Ханът Солакаолу е повече от културно наследство – той е културен мост между две приятелски държави“, заключава Буждувеану.
Солаковият хан е построен от българските търговци от Свищов – братя Солакови, преди 166 години. Той се превръща в средище на българското революционно дело зад граница. В него са се укривали Христо Ботев и Васил Левски, а Любен Каравелов е издавал вестниците „Независимост“ и „Свобода“. През март тази година започна укрепването на хана, тъй като 60 години бе оставен да се разрушава. Следва реставрацията и създаването на културен център в него.