Групата общински съветници от ГЕРБ внесоха писмено предложение до Кмета и Председателя на общинския съвет площадното пространство, където е изградена църквата „Всях Светих” да носи името на бившия Русенски митрополит и Патриарх на България – Неофит. На предстоящата сесия общинските съветници ще гласуват предложението за преименуване на площад „Възрожденски” в площад „Патриарх Неофит”.
В изготвеното от Росица Георгиева и подписано от всички съветници от ПП ГЕРБ предложение се настоява Общински Съвет-Русе да даде принципно съгласие и за стартиране на процедура за поставяне на бюст-паметник на Неофит в градинката пред храма.
Внесеният за разглеждане документ е придружен и с подробна биография на Патриарх Неофит, която разкрива дългия му духовен път и богатата му дейност, свързана с утвърждаването на християнските ценности, единството и ролята на Българската православна църква за България и в частност за Русенската митрополия.
Неофит е роден на 15 октомври 1945 г. в София като Симеон Николов Димитров. На двадесет години завършва Софийската духовната семинария „Св. Йоан Рилски“. По време на следването си в Духовната академия „Св. Климент Охридски“ ръководи квартета при Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”. През същата година завършва Духовната академия, а две години по-късно започва преподавателска кариера по източно църковно пение в академията, където дирижира студентския хор.
Неговият монашески път започва през 1975г. в Троянския манастир под духовното старчество на игумена на светата обител – архимандрит Геласий.
През 1989 г. архимандрит Неофит става ректор на Духовната академия, а през юли 1991 г., когато Духовната академия се връща като Богословски факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, е избран за първи декан на възстановения Богословски факултет.
На 27 март 1994 г. Левкийският епископ Неофит е избран от Св. Синод на БПЦ за Доростолски и Червенски митрополит и е петият русенски архипастир. „С дълбоко смирение пред престола Господен приемам това велико достойнство, изпратено ми от Бога“ – с тези думи новоизбраният Доростолски и Червенски митрополит Неофит се обръща към свещенослужителите и поверените му пасоми при въдворяването му в Русе на 9 април 1994 г.
През 2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор епархията е разделена на две (отделя се Доростолска епархия с център гр. Силистра), а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.
Неизмерими са мащабите на служението и дейността на Българския патриарх Неофит като Русенски митрополит. Митрополитската дейност на дядо Неофит, както с обич го наричаха русенци, е богата и разнообразна. В епархията се организират научни и духовни конференции с участието на изтъкнати съвременни богослови. С благословението на Русенския митрополит Неофит училищата в Област Русе са сред първите в България, в които през учебната 1997/1998 година се възстановява обучението по Религия. В Русе се провеждат множество състезания и открити уроци по Религия, в които митрополит Неофит вземаше лично участие, воден от грижата за духовната просвета на младите хора и подрастващите. Във връзка с направено от митрополит Неофит предложение, през 2019 г. общинският съвет на Община Русе взема решение за целево финансиране на обучението по учебния предмет Религия. Това финансиране продължава и до днес.
За укрепване на вярата на повереното му паство русенският архиерей съдейства манастири и храмове от епархията да получат свети мощи, организира в епархията поклонение на чудотворни икони. По негово предложение Гергьовден (6 май) е обявен за празник на гр. Русе.
До въздигането му в патриаршеско достойнство митрополит Неофит освещава над 30 църкви и параклиси. През 2001 г. се осъществява християнизирането на Пантеона на възрожденците чрез монтиране на кръст на купола и обособяване на параклис на името на св. Паисий Хилендарски. Русенският митрополит Неофит полага лични усилия за възстановяването на храм „Всех святих“.
Заради хубавия му глас богомолците го наричат Ангелогласния.
На 24 февруари 2013 г. в София беше свикан Патриаршески избирателен църковен събор, който избра Русенския митрополит Неофит за Български патриарх и Софийски митрополит. Президентът Росен Плевнелиев удостои патриарх Неофит орден „Стара планина“ първа степен за изключително големите му заслуги към България.
В съзнанието на русенци той завинаги ще остане нашият митрополит, нашият патриарх, поради което предлагаме да почетем личността и делата му като преименуваме на негово име площадното пространство пред храм „Всех Святих“ в Русе, пишат вносителите на предложението до Русенския общински съвет.