https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбществоМариан Бачев за сесията на ЮНЕСКО: Щеше да излезе 3 или 4...

Мариан Бачев за сесията на ЮНЕСКО: Щеше да излезе 3 или 4 пъти по-скъпо, ако беше в София

Домакинството на България на 47-ата сесия на ЮНЕСКО щеше да излезе 3 или 4 пъти по-скъпо, ако се провеждаше в София, а не в Париж. Това обясни пред БНТ министърът на културата Мариан Бачев, който е във френската столица по повод председателството на България на културния форум.

„Председателството е от изключително голямо значение, защото България се утвърждава като основен партньор по отношение на опазване на културното наследство в световен план. Нормално е професор Ненов да застане начело, както е била предварителната договорка. Да, мястото е различно, но акцентът е в председателството. Не гледаме назад какво се е случило, гледаме напред. Ще се гледат рекорден брой досиета, над 250, двойно повече от обикновеното. Това е абсолютно нормално във връзка с ковид пандемията и последните няколко години в световен план. Много е важно да отбележим, че по време на целия този 10-дневен форум колегите заседават от сутрин до вечер, гледат се някои критични досиета, но най-важното е, че паралелно с тази сериозната част на форума – имаме огромна изложба, съпътстващи събития като музикални такива. Бистришките баби бяха, видяхте вчера какъв огромен интерес, като част от нематериалното културно наследство, представиха свой концерт. Тоест акцентът върви в това, че България е представена достойно и има само положителен ефект от това наше участие тук в Париж“, посочи културният министър.

Според думите му България е изпуснала крайни срокове за организацията на събитието в София.

„Много хубаво, че говорим за средства, но трябва да говорим и за време, защото има много важни елементи, като например фактът, че за да започне сесията в София на тази дата 7 юли, тази цялата процедура трябва да мине с ратифициране в Народното събрание, което означава 8 месеца преди старта на сесията, което означава 7 ноември 2024 година. Това не се е случило и ние няма как да си купим време. А колкото до парите, значително по-евтино, ако трябва да говорим за пари, макар, че за такъв културен форум не бива да се гледа от такава финансова гледна точка, но за такъв културен форум щеше да бъде около 3 или 4 пъти по-скъпо в България.“

По време на събитието в Париж България представя изложба с акцент върху подводната археология в Черно море и културните богатства на България.

„Както многократно е оповестявано, България е в много напреднала фаза на процедурата за превръщането на нашия Национален център за подводна археология към министъра на културата в център на ЮНЕСКО тип 2. Той ще играе огромна роля в Черноморския регион, тъй като Черно море със своите особени природни дадености съхранява по невероятен начин всичко, което потъне, но и неговото крайбрежие е наситено с културни ценности. Именно по тези съображения бе взето решение водещата изложба, която беше открита много тържествено вчера, да бъде посветена на огромното културно наследство на Черно море. Изложбата „По вълните на Черно море“ представя над 60 артефакта, открити при разкопки както по крайбрежието, така и при подводни разкопки на много интересни обекти. Изложбата се радва разбираемо на огромен интерес. Също така, тук на оградата на българското посолство в Париж, в сърцето на града, близо до Айфеловата кула, ще бъде разположена една прекрасна фотоизложба с фотоси от подводни разкопки, която колегите подготвиха специално, за да акцентираме и тук върху подводното археологическо наследство“, коментира заместник- министърът на културата доцент-доктор Тодор Чобанов.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X