В годините когато дори не можехме да си помислим за евро се връщаме с бившия финансов министър Милен Велчев. Той управляваше финансите на България от 2001 до 2005 година, когато страната ни все още чакаше пари от Международния валутен фонд, за да може да се издържа, да плаща пенсии и заплати. Милен Велчев е категоричен, че страховете към единната валута са неоснователни.
„От гледна точна на отделния човек, всеки си прави субективна преценка за своята готовност и за тази на страната. Личната ми преценка е, че никога няма да сме по-готови, отколкото сме сега”, каза Милен Велчев.
Той посочи, че хората имат право на своите страхове и допълни, че отговорността е на политиците и онези, които създават мнение в обществото.
Велчев каза, че всички трябва да се отнесем отговорно, но да сме спокойни, че „нищо страшно няма да се случи”.
По негови думи еврото няма да е виновно за скок на цените, но такъв ще има така, както е имало и през последните години.
„Ако се случи така, както в Хърватия еврото доведе до по-големи инвестиции, по-голямо търсене на стоки и услуги, откриване на работни места, напълно е нормално в България доходите да продължат да растат с високи темпове”, посочи Велчев. „Искам да подчертая – резултат от този процес е по-бавно поскъпване на стоките, отколкото са темповете на увеличение на доходите”, допълни още той.
Велчев коментира още, че „бюджетите ще ги правим изцяло ние, а единственото ограничение е да не надхвърляме 3% от БВП като дефицит”. И допълни, че дори да се надхвърли дефицитът, санкциите не са толкова бързи и строги.
По негови думи тезата, че друг ще пише бюджета на България идва от политиците, които искат да насадят страхове и да се възползват от тях в личен интерес.
Велчев каза, че България има нужда от затягане на колана, особено по отношение на разходите.