Историята показва, че никъде рязко не се е покачила инфлацията след приемането на еврото. Напротив – еврото е по-скоро застрахователна полица срещу това например да фалират банки. Освен това хората, които теглят заеми, ще са по-сигурни – ще ползват по-сигурна валута. Това обясни евродепутатът Андрей Новаков в сутрешния блок на bTV малко преди Европейският парламент да гласува влизането на България в еврозоната.
Според него, ако нещо ще увеличава цената, то това ще се случи без значение от въвеждането на единната валута.
Не виждам причина да не приемем еврото точно сега, каза Андрей Новаков. В исторически план българския лев е бил обвързан с чужди важни валути, каквото се опитваме да правим в момента. Времето, в което трябваше да се страхуваме, отмина, добави евродепутатът.
Бях от първите евродепутати на България и водихме борбата на банкнотите да пише на български език евро и успяхме. Можехме да се присъединим към еврозоната по-рано, Словакия го направи преди нас. Но въпросът сега е как да направим така, че присъединяването да е лесно, добави Кристиан Вигенин.
Уверен съм, че ЕП също ще констатира готовността ни за приемане на еврото. Трябва да сме доволни, че сме достигнали този напредък, обясни Радан Кънев. И добави: Цялата теза за насилственото вкарване на България е еврозоната и за геополитическия характер на това решение е дълбоко безсмислена.
Интеграция е двустранен въпрос. България се присъедини към ЕС, когато пожела и когато покри определени критерии. Към онзи момент и историческата обстановка беше готова. Виждаме, че днес ЕС доста по-сложно и бавно и според мен върви към своето разширяване. Да, ние поискахме конвергентен доклад, с което показахме, че имаме сериозно намерение да покрием определеин критерии. Те бяха покрити, нищо не сме фалшифицирали, нищо не ми е било дадено даром. Днес двете неща са налице – и нашето желание да се присъединим в еврозоната, но и желанието на решаващите фактори, които трябва да кажат окончателното „да“, също е налице, обясни на свой ред Илхан Кючук.
Според Вигенин наистина има известен риск за доходите. „Стана ясно, че в други страни в първите месеци има малко по-висока инфлация. Но в никакъв случаи това не е основание за страховете, които се насаждат през социалните мрежи преди всичко. Сега трябва да успокоим хората, да им покажем, че страната ни си е влязла във функциите и че ако има по-висока инфлация, държавата има всички механизми да компенсира тези доходи – с по-високи пенсии, с по-висока минимална заплата“, добави Вигенин. Според него трябва да бъде категорично заявено, че хората няма да станат по-бедни от това, че ще влезем в еврозоната.