Поправката в Закона за висшето образование, с който таксите за обучение на студентите от платената форма да бъдат намалени с 25% мина на първо четене в пленарна зала след 2 часа дебати. „За“ гласуваха 148 депутати, против бяха 11, толкова бяха и въздържалите се. Поправката беше внесена на 27 юни от председателя на парламентарната комисия по образование проф. Андрей Чорбанов и група депутати. Миналата сряда то беше прието на първо четене от комисията.
Тя спешно трябва да реши проблема с драстичното постъпване на следването в платената форма на обучение на студентите от държавните висши училища. Срокът за предложения по нея между първо и второ четене беше намален до 3 дни, а не както е по правило 7 дни.
Студентите в платена форма са 7-8%, става дума за 15 000 -16 000 души, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той изтъкна, че причината да се вдигнат скокообразно таксите всъщност е увеличеното финансиране на университетите, което е довело до увеличаване и на доходите на университетските преподаватели. В момента държавното финансиране на един студент държавна поръчка е 7600 лв.
Законопроектът не дава решение, таксите остават високи, включи се в дебата акад. Николай Денков. Според него е необходимо друго решение и друг компонент на финансиране, който да регулира таксите. Васил Пандов от ПП подкрепи акад. Денков, че таксите остават високи и с предложеното намаление и даде пример със специалността „Класическа филология“, за която в момента се плаща 4500 лв. и с увеличението става 14 000 лв. С корекцията пък пада на близо 11 000 лв. Негово беше предложението за удължаване на срока за предложения между първо и второ четене на 14 дни, което обаче беше отхвърлено.
Платено обучение в държавно висше училище е нонсенс, изказа се проф. Николай Радулов от МЕЧ. В дебата се включи и председателката на парламента Наталия Киселова, която посъветва депутатите да не говорят за ланския сняг да не се отклоняват от темата на дискусията, а да подкрепят предложенията, одобрени от министъра на образованието, Съвета на ректорите и Националното представителство на студентските съвети, за да бъде решен проблема.
За днес е планиран протест срещу високите такси на обучение на студентите от Софийския университет.