Четвъртият вот на недоверие към кабинета с премиер Росен Желязков за провал в сектор „Околна среда и води“ предстои да бъде гласуван в петък. Точката ще бъде първа от програмата за деня на депутатите.
Според парламентарния правилник гласуването на се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.
Това е четвъртият вот внесен от опозицията – „Величие“, „Възраждане“ и МЕЧ. Предишните три бяха за финансовата политика, външната политика и корупцията.
От управляващото мнозинство няколко пъти заявиха, че не се притесняват от вотовете на недоверие, като ги определят единствено като губене на пленарно време. След като миналата седмица спазиха правилото да стоят зад правителството и без да подкрепят опитите за свалянето му, този път от АПС обявиха, че ще подкрепят.
„България има нужда от управление, което да мисли за природата“, настоя депутатът от АПС Хюсни Адем.
И обяви, че предлагат на парламента да предложи на екоминистерството няколко мерки като: ясен график за закриване на незаконните сметища, актуализиране на наредбите, въвеждането на външни одитни дейности на РИОС и механизъм за граждански контрол при прилагането на санкции.
„Не разпространявайте неверни внушения и манипулации. Срещу България имаше наказателна процедура, но благодарение на работата на няколко правителства бяха ликвидирани 113 незаконни сметища, остават 2, които да бъдат почистени. Когато говорим за отпадъци, трябва да говорим за кръгова икономика, не манипулирайте обществеността и народните представители от тази трибуна“, ядоса се екоминистърът Манол Генов, който се обърна към „Величие“, които от яростно обясняваха как у нас имало 4 500 незаконни сметища, които са потвърдени като такива и по-малко от 200 от тях били почистени. А от България се била превърнала от рай в бунище.
Юлиана Матеева от „Величие“ дори обясни, че са подали 7 541 сигнала до всички РИОСВ-та. Сезиран бил и главният прокурор.
„Четвърти вот внесен преди гласуването на третия. Това е признание за политическо безсилие. Говорите за еко катастрофа, но описвате система, в която институциите работят, и то в рамките на закона. Къде видяхте вот на недоверие и основание за това. В България има еко проблеми – незаконни сметища, замърсен въздух и водни кризи, но не няма да бъдат решени с вот на всеки 6 седмици, а с реформи, закони и конкретни решения от политическите групи. Вие от „Величие“ не сте внесли нито едно законодателно предложение, къде са вашите проекти в Закона за управление на отпадъците, за повишаване на санкциите, за даване на повече правомощия на РИОСВ за контрол над общинските дела. Опозицията трябва да е градивна и да дава своите предложения. Вотът няма да реши проблема, а ще заличи авторитета на парламента, когато се ползва безотговорно“, предупреди Петя Цанкова от БСП-ОЛ.
А Павела Митова бе категорична, че опозицията се опитвала да събори правителството не с факти, а с внушения.
„Целта на вота на недоверие е алтернатива на рационализирания парламентаризъм“, обясни пък председателят на парламента Наталия Киселова. Според нея дебатите в зала приличали по-скоро на улични изяви, което било неуважение към избирателите.