https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоПолитикаНа първо четене: въвеждат системата "бонус-малус" при "Гражданската отговорност"

На първо четене: въвеждат системата „бонус-малус“ при „Гражданската отговорност“

Въвеждането на системата „бонус-малус“ при застраховките „Гражданска отговорност“, приеха депутатите на първо четене с промени в Кодекса за застраховането.

Гласуваните предложения за изменение на законодателството у нас са две и включват законопроект, внесен от Министерски съвет, който цели въвеждането на изискванията на европейска директива в българското законодателство относно застраховката „Гражданска отговорност“ и предложение на депутата от ГЕРБ-СДС Иван Минев и група народни представители относно въвеждане на т. нар. специална давност, касаеща срока, в който пострадалите могат да пледират към застрахователя за изплащане на обезщетения при водене на съдебни дела.

„Сега ще правим българска „бонус-малус“ система. Новият критерий е участие в пътнотранспортни произшествия. Те биват 3 вида – леки ПТП, в които се съставя двустранен протокол, ПТП без пострадал, но идва Пътна полиция и пише протокола, както и ПТП с тежко пострадал. Тази цялата информация отива в Гаранционния фонд, а застрахователите черпят информация дали през годината даденият водач и даденият автомобил са участвали в ПТП. Оттам всеки застраховател ще има собствени критерии, по които ще оценява“, обясни промените преди дни Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите от катастрофи.

Предложенията на ГЕРБ, които се отнасят до това, когато когато застрахователното събитие представлява престъпление, при което е настъпила смърт или тежка телесна повреда и причинителят на вредата е признат за виновен с влязла в сила осъдителна присъда, пострадалото лице или неговите наследници да могат да предявят пряк иск срещу застрахователя в срок от една година от датата на влизането в сила на присъдата.

В момента давността е 5 г. от датата на застрахователното събитие.

„Бих искала да кажа, че законопроектът беше внесен за разглеждане от 49-тото и 50-тото Народно събрание, но не бе разглеждан. На 14 ноември 2024 година е получено мотивирано становище от ЕК по процедура за нарушение срещу България неуведомяване в срок на Европейската комисия за мерките за пълно въвеждане на Директива (ЕС) 2021/2118, чийто срок за транспониране е 23 декември 2023 г. Следващата фаза е предявяване на иск срещу Република България пред Съда на Европейския съюз“, каза по време на гласуването на промените в икономическа комисия зам.-министърът на финансите Галя Димитрова.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X