Изчезват ли светулките? Малките красиви насекоми, които се виждат всяко лято през нощта, намаляват. Все повече хора в големите градове не са виждали светулки. Но защо?
Има няколко основни причини за намаляването на популацията им според експертите – загубват местообитанията си, изкуственото осветление, пестицидите и климатичните промени.
Осветените паркове и градини пречат на светулките да се намират помежду си чрез светлинните сигнали, което влияе върху размножаването им. В градовете все повече се пръска срещу насекоми, а химикалите в почвата и водата убиват както възрастните светулки, така и ларвите им. Промените в температурата и влажността също влияят на жизнения им цикъл.
“От няколко години се говори, че светулките ще изчезнат. В големите населени места нищо чудно наистина да намаляват, но по дивите не е така. В планина, в село в близост до река светулките са много”, обяснява пред “24 часа” Денис Градинаров, който е експерт по зоология.
Според него хората най-вече забелязват, че светулките изчезват в градовете, но не навсякъде е така. Тези насекоми се размножават в по-диви места близо до планини, гори и реки.
“Не се размножават там, където има изкуствено осветление. Летят на големи разстояния, някои се привличат от уличните лампи, но това е много малка част от популацията им. По-голямата лети до местата, където се размножават”, казва Градинаров. Но дори и той не е виждал в София светулки.
“В градовете насекомите като цяло много осезаемо намаляват. Това се дължи най-вече на редовното пръскане срещу кърлежи и комари. Това все пак са отрови, които са широкоспектърни и засягат всички насекоми”, разказва експертът.
В България се срещат няколко вида светулки, главно от родовете Lampyris, Lamprohiza и Phosphaenus. Най-често срещаната е Lampyris noctiluca – обикновената светулка. Всъщност хората забелязват само мъжките, защото те летят и светят. А женските нямат крила и приличат много на червеи. Нощем те изпълзяват от дупката, в която се крият през деня, и увисват на някое клонче или лист. Свиват глава и повдигат края на коремчето си, което започва да свети, за да привлекат мъжките. А при мъжките светещите органи са разположени най-често в задната част на коремчето им. Самото светене се извършва чрез окислителен химичен процес, при който 98% от използваната енергия се превръща в светлина.
Женските снасят яйцата върху мъх или в основата на тревните туфи, а ларвите се превръщат в истински светулки чак след три години. Ларвите се хранят с голи охлюви. При подходящи условия човек може да види светлината на светулките от около 90 метра.
Женските светят само когато трябва да привлекат мъжкия, и угасват, ако се почувстват заплашени. Но малките светят само когато искат да прогонят нападател.
“Сега е пикът на светулките, защото се размножават в края на юни и юли”, обяснява гл. ас. д-р Николай Коджабашев от Факултета по горско стопанство към Лесотехническия университет.
Интересното е, че се забелязва само един род от светулките. “Има други видове, които не светят винаги, а само когато намират партньор в тревата. Когато летят, не светят и хората не ги забелязват. Може би хората виждат само 1 или 2 от общо 8 вида у нас”, разказва д-р Коджабашев.
Според него препаратите за растителна защита и различните видове химия в почвите са основната причина тези насекоми да изчезват постепенно.
Как можем да им помогнем?
Ако имате къща до реката, в планината или на по-диво място, изключвайте ненужното осветление. Ако не е необходимо, не използвайте прожектори и силни лампи в двора.
Старайте се да не използвате твърде много пестициди в градината си. Това е полезно и за вас – ще имате биологично чисти зеленчуци. Може да подпомогнете местообитанията на светулките, като засаждате повече растения, но и да оставяте диви кътчета с висока трева или мъх.
Не премахвайте охлювите в двора си – ларвите се хранят с тях.