https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоПолитикаПП предлага по-високи заплати на младите лекари

ПП предлага по-високи заплати на младите лекари

„Продължаваме промяната“ предлага по-високи заплати за младите лекари. За целта от формацията са внесли законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения. От прессъобщение на формацията стана ясно, че законодателната им инициатива е насочена възнагражденията на тези медици в лечебните заведения, на които над 50% от приходите са от НЗОК, държавния или общинския бюджет.

„Продължаваме промяната“ сме категорични, че ако искаме да запазим младите лекари в страната и да гарантираме качествени и достъпни здравни услуги за всички граждани, е крайно време държавата да поеме отговорност за достойното им заплащане“, посочват от формацията.

Промените са на база на предложенията на младите лекари, представени пред депутатите на кръгла маса в парламента миналата седмица. За да може да бъде приет закона преди парламентарната ваканция днес беше крайният срок да бъде внесен.

Целта на предложенията е да се противодейства на задълбочаващата се криза в българското здравеопазване, породена от недостига и емиграцията на медицински кадри. Ниските нива на заплащане, липсата на финансова сигурност и непрозрачното управление на възнагражденията са сред водещите причини за отлива на професионалисти от здравния сектор.

С предлаганите промени „Продължаваме промяната“ въвежда законово регламентирани минимални възнаграждения за лекари, медицински сестри, акушерки и други здравни специалисти, работещи в лечебни заведения, финансирани основно от бюджета и НЗОК. Сред основните предложения са:

• Минимална основна заплата за лекари без специалност – не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната;

• За медицински сестри и сродни специалисти – не по-малко от 125% от средната заплата;

• Допълнителни възнаграждения за продължаващо обучение и придобита квалификация;

• Минимално заплащане на нощния труд;

• Таван за разликата между най-ниското и най-високото възнаграждение в болниците – не повече от 10:1.

Контролът върху изпълнението на тези изисквания ще бъде поверен на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, която ще може да налага санкции, включително глоби и разваляне на договори с НЗОК при системни нарушения.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X