Космическите такси за платено обучение в Софийския университет се оказаха не грешка, а схема. СУ е решил да се възползва от факта, че държавата освободи от такси отделни приоритетни направления и студентите не плащат такси за тях, но пък се дават компенсации на вузовете.
За да получи повече пари, вузът е одобрил огромни такси за студентите държавна поръчка в тези приоритетни специалности. Тези суми неправилно са добавени като компонент при изчисляването и на таксите за платено обучение. Няма данни друг университет да е решил да се възползва по този начин от плащаните от държавата компенсации за приоритетните специалности, пише „Сега“.
Това стана ясно от дадени от университета и министерство на образованието и науката разяснения по случая с огромните такси за платено обучение в отделни специалности. При физиката таксата за платените студенти стигна 26 690 лв. Сега се оказа, че случаят касае не само студентите, платено обучение, но и тези държавна поръчка, които са много повече.
Прегледът на одобрените от МОН тази година такси в държавната поръчка показва, че схемата с доведените почти до максимум такси е приложена от СУ при всички приоритетни направления, за които вместо студентите плаща държавата. Така например годишната такса за обучение по международни отношения е 800 лв. Под нея в списъка е приоритетната “Религия в Европа”, която е с такса за държавната поръчка 4148 лв. Годишната такса на държавната поръчка за педагогика на обучението по история и философия е 530 лв., а на педагогика на обучението по математика и информатика (приоритетна) е 3819 лв. Таксата за арабистика е 600 лв., а за приоритетната индология – 5531 лв. Таксата за физически науки е 10 676 лв. за държавната поръчка.
Няма данни друг университет да се е възползвал по този начин от факта, че държавата плаща компенсации за приоритетните направления и една висока такса би натоварила не студентите, а бюджета. Така например таксата за държавната поръчка в направление физически науки в Пловдивския университет е 740 при 10 676 лв. в СУ. За математика в Техническия университет – София е 1200 лв., в Пловдивския – 700 лв., във ВТУ – 900 лв., а в СУ – 7736 лв. Таксата за педагогика на обучението по математика в Техническия университет – София е 493 лв. при определени за СУ 3819.
Размерът на тези квази такси за държавната поръчка е в рамките на закона, който позволява вузовете да определят такси в диапазона до 70% от даваната от държавата издръжка на един студент в съответното направление. Калкулациите в СУ показват, че през 2025 г. този таван е почти достигнат. В случая с физиката например определената такса за държавната поръчка представлява 67% от предоставяната от държавата субсидия за един студент. Справка с таксите за година по-рано – 2024 г., показва, че и тогава университетът е вземал в пъти по-високи такси за държавна поръчка в приоритетните направления, но все пак делът им спрямо осигуряваната субсидия от държавата е по-нисък – 45%. Тоест по тази линия има рязък скок.
Иначе университетът в своя защита изтъква, че тези високи такси са утвърдени от МОН.
Тези огромни, но определени в рамките на закона суми за държавна поръчка, неправилно са добавени при изчисляването на формулата за таксите на платеното обучение. Те се определят като към даваната от държавата субсидия за един студент се добави плащаната от държавната поръчка такса. В случая обаче студентите не плащат такса, а по същество има компенсация, и от МОН са категорични, че към сметките по тази линия трябва да се добави нула. Вместо това СУ е добавил огромните такси за държавната поръчка и така таксата за физически науки на платеното обучение става 26 690 лв. – 16 019 лв. субсидия плюс 10676 лв. квази такса за държавната поръчка.
В позиция по скандала от Софийския университет определиха това като случай на различно тълкуване на закона и изразиха готовност да поправят таксите, които така или иначе ще се изменят във всички вузове заради течащи в момента промени в закона за висше образование. Не става ясно обаче кога точно е възникнало това различно тълкуване, защото през 2024 г. вузът не е прибавял такива огромни добавки към таксите за платено обучение. Ето пример със същите физически науки – субсидията за издръжка на един студент по физика в СУ конкретно през 2024 г. е била 8415 лв. Таксата за държавна поръчка е била 3825 лв. – отново висока, но не толкова. Ако се добави таксата към субсидията, платените студенти е следвало да дават по 12 240 лв. На тях обаче миналата година са им събирани 9562 лв.
Ректорът на университета проф. Георги Вълчев вече обяви, че таксите за платеното обучение в засегнатите направления ще бъдат намалени. Не е ясно дали ще има промени в размера на компенсациите за държавната поръчка.