Четири астероида са най-голямата естествена небесна заплаха за Земята, определи НАСА.
Според агенцията засега няма голям шанс някое от тези небесни тела да ни връхлети главоломно, но все пак вероятностите да ни ударят точно тези четири астероида в обозримо бъдеще са по-големи, отколкото при другите познати ни небесни тела. От НАСА казват, че предизвестената заплаха е нещо, за което не трябва така да се безпокоим, колкото за неизвестно космическо тяло, появяващо се сякаш от нищото, но с най-големи възможности да повлияе на живота в познатата ни форма по Земята.
Астероидите, за които знаем, че са най-голяма заплаха, са: Апофис, 2024 YR4, Психея, както и Дидим с неговия спътник Диморф.
Апофис неслучайно е назован в чест на египетския бог на хаоса и унищожението. Той е открит през 2004 г. Първоначално изглежда, че вероятността от сблъсъка му със Земята е малка, но по-късно НАСА обяви, че „все пак има, макар почти да е нулева, вероятност това космическо тяло да се сблъска с планетата ни през следващите 100 години“. „В момента знаем, че Апофис спокойно ще прелети покрай Земята на 13 април, петък, 2029 г.“, казват от космическата агенция.
Агата Роузек от Катедрата по физика и астрономия в Единбургския университет обяснява пред Би Би Си: „От момента на неговото откриване той постоянно е наблюдаван от Земята и ще премине много близо, почти на разстояние, на което има геостационарни спътници, и смятаме, че близостта на планетата може дори да разтегне астероида и да промени формата му.“ Според НАСА земната гравитация вероятно ще промени орбитата на Апофис около Слънцето и даже може да причини малки свлачища по самия астероид. Средният му диаметър е 340 м, приблизително три футболни полета, и той ще премине на разстояние около 32 хиляди километра от повърхността на Земята – достатъчно близо, за да се види с просто око. За всеки случай НАСА вече разработва план как този астероид да бъде унищожен, и то така, че да не се случат драми като в холивудския филм „Армагедон“.
2024 YR4 е астероид 53-67 метра, тоест с размерите на 15-етажна сграда, твърди НАСА. Той беше открит през 2024 г., което личи и от обозначенията му и наскоро се озова в новините по целия свят. Проблемът е, че неговата траектория не е напълно ясна за астрономите, а това създава обърквания пред всички. Учените изчислиха, че теоретично през 2032 г. може да се сблъска със Земята. Изследователите дори оцениха вероятността от този сблъсък с нашата планета като 1 на 32, което означава много висока степен. Но по-късно НАСА съобщи, че е направила нови изчисления и изключва подобна възможност. „Една от трудностите при наблюдението на астероид, който се намира на траектория за потенциален сблъсък със Земята, е да се определи вероятността от подобно събитие“, казва Агата Роузек. „Трябва да продължим наблюденията, за да изясним неговата орбита и траектория.“
Има и вероятност от сблъсък на астероида с номер 2024 YR4 с естествения спътник на нашата планета – Луната. Учените го оценяват на 3,8%, но НАСА добавя, че дори в случай на сблъсък това няма да промени орбитата на Луната. Все пак това са теории, а практиката често показва друго. При това на астероида 2024 YR4 няколко пъти бяха променяни параметрите и никой не знае кога може да ни връхлети.
Двойна космическа заплаха идва с астероида Дидим (което означава „близнак“ на гръцки) и гравитиращия около него сателит Диморф. Никой от тях официално не се счита за заплаха за Земята, но те преминават сравнително близо до планетата ни. През 2022 г., като част от специална мисия на НАСА DART, е изпратена сонда в посока на сателита на астероида, която се унищожава по време на сблъсък. Идеята беше да се провери дали е възможно безопасно да се променят траекториите на космическите обекти, които могат да представляват заплаха за Земята. Дидим и Диморф бяха избрани неслучайно. Никой от тях не е бил по пътя на пресечната точка със Земята преди началото на мисията и малка промяна в орбитите им не увеличи риска – поне така се твърди. Роузек отбелязва: „Мисията повлия на Диморф, като той промени орбитата си около Дидим при първия практически тест на система за защита срещу астероиди. Тази промяна бе измерена главно с помощта на наблюдения от Земята. Продължаваме да го следим в навечерието на пристигането на мисията „Хера“, която е догодина, за да проучим по-добре последствията от сблъсъка.”
Астероидът Психея е открит най-отдавна – през 1852 г. И още тогава е кръстен на гръцката богиня на душата. НАСА го описва като един от най-интригуващите обекти в основния астероиден пояс, т.е. в полето астороиди, намиращи се между Марс и Юпитер. Психея е много далеч от нас, върти се около Слънцето, а също между Юпитер и Марс. Изследвания сочат, че най-вероятно се състои от метал и камък. Учените смятат, че по-голямата част от метала е от материала, от който се образуват и самите планети. Затова Психея е толкова интересна. Предполага се, че изследването на нейното ядро може да помогне за разкриването на тайните на образуването на земното ядро, както и на ядрото на други скални планети като нашата. През 2023 г. НАСА стартира мисия за картографиране и изучаване на астероида. Има идеи дори за кацане върху него на космически апарати. И все пак Психея е в списъка на потенциално опасните космически обекти.