Хартията и корковите табла в Русенския окръжен съд остават в историята. Гражданите вече подават заявленията си на интерактивно устройство като сканират личните си карти. Така русенският съд се превръща в първия изцяло дигитализиран съд в България.
Шест електронни плазми замениха досегашните коркови табла в съдебната палата в Русе. Освен по-достъпно, така правосъдието у нас става и екологично – убеден е Валентин Георгиев, който влезе в съда по личен казус.
„Знаете какво е с едни милиони хартиени носители. Още повече от екологична гледна точка, разбира се, че ще спести хартия. Ще бъде визуално по-добре издържано. И мисля, че нормално е 21 век да имаме този тип улеснение на нещата“, посочва Георгиев.
С дигитализацията на съда се е заел екип от Русенския университет.
„Представлява система от интерактивни табла, която може да се управлява от служител на съда. Като идеята е да бъдат визуализирани документи в определен период на екраните“, обяснява инж. Мартин Джуров, софтуерен инженер към РУ „Ангел Кънчев“.
Освен свободен електронен достъп до правосъдието, дигитализирането на съдебната система ще подобри и комуникацията с гражданите. До дни се очаква да заработи и първата машина, чрез която хората ще могат да подават документите си електронно.
„Всеки ще може да се избере необходимата му бланка, да речем заявление за свидетелство за съдимост. След което с четец прокарва личната си карта, автоматично се зареждат всички данни. И с бутон да или не входира в регистратурата електронно“, посочва съдия Николинка Чокоева, председател на Окръжен съд Русе.
„Ще се избягват грешките, които се допускат при поплаване на заявления в писмена форма“, твърди Мария Велкова, заместник – председател на Окръжен съд Русе.
Предстои въвеждането на дигитални регистратури и дигитално бюро съдимост.