България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите, защото се движехме успоредно в този процес. Те ни изпревариха с 3 години в еврозоната. Добрата новина е, че вече сме вътре.
Това мнение изрази в интервю за БНР Владислав Горанов, бивш финансов министър на ГЕРБ.
Формално са приети три европейски закона. Нямаме право от 1 януари да прилагаме друго, освен евро. Присъединяваме се по сегашния курс, обясни Горанов.
„По закон вече сме в еврото, само че датата е 1 януари 2026-а и курсът е този.“
Запитан имаше ли саботаж отвътре в месеца преди 8 юли и окончателното потвърждаване на влизането на България в еврозоната, той посочи, че „със сигурност комуникационно сме изостанали, президентът реагира политически, а изказването на Спецов беше или извън контекста, или неуместно“.
Когато си информиран политически, е редно да водиш хората, а не „да търсиш пространство, житейско, за политически проекти и да експлоатираш страховете на хората“, отправи упрек към президента Владислав Горанов, като уточни, че не разбира позицията му, изразена на 9 май.
Имаме 6 месеца да влезем в темпо. „40 тира“ е еврото, което трябва да влезе в обращение в България. Това е съпоставимо или близко като ефект към икономиката и за отделния човек с влизането на страната ни в ЕС, изтъкна бившият финансов министър.
„Те неслучайно пазят тази последна крепост – сливането на нашите икономики.“
Имаме проблем с фиска, призна Горанов. По думите му, голямата дилема е била дали да се разкаже в детайли наследеното или да се минимизират последиците.
„Темата с фиска ще бъде на дневен ред и през второто полугодие, защото дисбалансите в разходната част са немалки. Фискалната деморализация стартира с влизането на Асен Василев на „Раковски“ 102. (…) Борисов влезе в сглобката с ясното разбиране с какви хора се захваща и не му противодействаше. (…) В първата половина на сглобката ГЕРБ участваше доста плахо в управлението. Целият инструментариум на изпълнителната власт беше в ръцете на ПП. Ние от ГЕРБ смятаме, че сглобката се счупи, защото не беше балансирана.“
Ако нямаше редовно правителство, никой нямаше да се занимава с нас и да прави конвергентен доклад, коментира Владислав Горанов в предаването „Политически НЕкоректно“.
„Стабилността в държавата зависи от мнозинството в парламента. Близо сме до шестте месеца на правителството – имаме влизане в еврозоната, променен и утвърден ПВУ. Ако всяко правителство за 6 месеца мине по толкова, нека му търсим кусури. Политическата криза, стартирала лятото на 2020 г., трябва да свърши. Иначе трябва да погледнем на север и да видим как немалка държава с прилична икономика може да се докара до ръба – Румъния.“
Идеологически, във времето назад БСП се „отъркваше“ в националистическите тези по времето на Нинова и днес можеше да е до „Възраждане“ на площада. Съюзът с БСП не е компромис, а поука за това, че България повече не може да се управлява без коалиция, смята Горанов, според когото идеологията е отстъпила пред реалната политика.
„Това, че системни партии се събраха, за да побутнат малко държавата напред, е поздравление за всички.“
Според него структурите на ГЕРБ са доволни, че са легитимирани и партията е във властта след години изолация и чегъртане.
Със сигурност „Магнитски“ е дамга. Въпросът е с какви аргументи е наложена санкцията и дали нашите партньори са били подведени, отбеляза Владислав Горанов. Той изрази подозрения за активност на „политически опоненти“, изключи да е някой от ГЕРБ и предположи, че става дума за користно разчистване на вътрешнополитически сметки.
„Чувствам се неоснователно посочен от американското правителство за човек, участвал в съществена корупция. Знам моята истина и тя ще бъде последователно отстоявана пред американските власти. Не ми трябва реабилитация, политическа най-малкото. По-скоро смятам, че някой използва момента, когато имаше доверие от чуждите администрации, за вътрешнополитическа разправа. Някой използва американското правителство като вътрешнополитически инструмент за разчистване на терена.“
„Всичко е лично в този живот. Вероятно има значение кого задържат. Правовата държава изисква всеки да осъзнае, че репресията на държавата като инструмент трябва да се прилага само когато е нужно. Всяко пресоляване на тая манджа е вредно“, заяви още Горанов, който открива „прекомерна демонстрация“ в задържането на определени лица.
Владислав Горанов прогнозира, че Делян Пеевски няма да стане премиер, предположи, че „може би няма да му стигнат силите чак за това“ и допълни, че „има много качества, но за да станеш премиер, трябва да спечелиш изборите“, а ДПС няма да ги спечели.