120 участници ще представят област Русе в Тринайсетия национален събор на народното творчество в Копривщица. Събитието ще се проведе в рамките на три дни от 8 до 10 август включително тази година, съобщи областният управител на Русе Драгомир Драганов.
В инициативата, която се реализира с логистичната подкрепа на Областна администрация и Регионалния експертно-консултативен и информационен център „Читалища” /РЕКИЦ/, ще участват представители на три от общо осемте общини в региона – Русе, Иваново и Две могили.
Общото времетраене на изпълненията на участниците от Русенско ще е малко над 2 часа и се предвижда да включва единайсет индивидуални и седем групови изпълнения.
„Нека пазим и предаваме фолклора с гордост и обич, защото той не е просто традиция, а душата на народа ни“, коментира Драганов. Той каза още, че фолклорът ни помага да съхраним националната си идентичност и да устоим на влиянията отвън, без да губим своята същност. „В ритъма на хорото, в песните и легендите, младите хора откриват връзка със своите корени – не по задължение, а по сърце“, допълни още областният управител.
В рамките на събитието русенските формации ще представят много народни песни и танци, но също и някои уникални по рода си обичаи. Сред тях са „Предсватбени приготовления и гледане дара на булката“ от Народно читалище „Просвета 1915“, намиращо се в русенския квартал „Долапите“, както и представяне на хърцойска носия от Чилновските баби от община Две могили. Не по-малко внимание ще бъде обърнато и на словесния фолклор, като там отново читалището в „Долапите“ ще представят преживелиците на Мара и Стуяна през годините от участията им в Копривщица. От Пиргово пък ще представят обреди, свързани с Коледуването.
Припомняме, че съборът се провежда от 1965-а насам на всеки пет години в първите петък, събота и неделя на месец август в град Копривщица. Основни организатори са Министерството на културата, Община Копривщица, Областната администрация на Софийска област, Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките /ИЕФЕМ – БАН/.
Инициативата протича с изяви на 6 сцени. От декември 2016 година Националният събор на народното творчество в Копривщица е вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
По регламент 13-ия Национален събор на народното творчество преминава през два етапа на реализиране – регионален и национален. Първият етап приключи през месец юни тази година и се проведе във всички административни области на страна. В Русенско този кръг се състоя по време на фолклорния събор „Златната гъдулка“, организиран от Община Русе. Именно там бяха определени участниците, които ще представят Русе във фестивала.