Значително по-ниски пенсии получават жените от мъжете. Средната пенсия за страна за мъжете изплатена към юли 2025 г. по данни на НОИ е 1075.02 лв., докато за жените само 797.51 лв.
Причините за големите разлики в пенсиите на мъжете и жените са по-краткия осигурителен стаж, по-късно влизане в пазара на труда, прекъсвания по майчинство и по-ранно пенсиониране, както и разликата в осигурителния доход – нискоквалифициран и недобре платен труд водят до ниска пенсия. Позитивно е обаче, че жените получават пенсиите си много по-дълго от мъжете.
„Жените получават своята пенсия средно около 19 години и половина, мъжете средно с около 7 години по-малко „, коментира Христина Христова, бивш социален министър пред БНТ.
„Като добавим и вдовишката пенсия, заради това надживяване се получава едно леко изравняване с пенсията на мъжете“, допълва Адриан Николов, ст. икономист в Института за пазарна икономика.
Размерът на пенсиите варира и в различните области и тяхното икономическо развитие. Ако в столицата и в Бургас те надхвърлят 1000 лв., то в Кърджали са малко над 700 лв. Това има своето отражение върху живота на хората.
„Пенсионерите в по-малките населени места и по-слабо развитите икономически региони имат отчетливо по-нисък стандарт на живот“, каза Адриан Николов.
„Това се дължи основно на социално-икономическите различия на регионите – дали са сектори с качествени работни места, с добро възнаграждение или с т.нар. нископлатени сектори“, заяви Христина Христова.
Има и леко изоставане на доходите на пенсионерите, обясняват експерти, спрямо догонването на средноевропейските нива.
„Имаше сериозно догонване през 2022 г., когато дойде голямото увеличение на швейцарското правило. Доколкото е базирано на промяна от инфлацията и осигурителен доход – дизайнът е да се запазва покупателната способност на пенсиите, но не и да се увеличават техния стандарт на живот“, обясни Адриан Николов.
„Коефициентът на заместване на дохода от пенсия, който замества дохода от труд в България доста нарасна и вече е на средното равнище в ЕС – около 55%“, каза Христина Христова.
В момента коефициентът е около 55%, но намаляващият брой на трудоспособното население, което внася осигурителните вноски за пенсии, остава водещо предизвикателство.