Един от най-старите български манастири, възникнали в периода на Второто българско царство (1187-1396) – „Св. Марина” край село Каран Върбовка, община Две могили ще отбележи храмовия си празник днес. По случай датата ще бъде отслужена литургия от Главиницкия епископ Негово Преосвещенство Макарий, викарий на дядо Наум. На място, за да се преклони пред иконите в епархийския манастир и да се помоли за благоденствието на жителите на региона, ще бъде и областният управител Драгомир Драганов. Веднага след литургията Драганов ще разговаря със свещениците от светата обител относно ролята на религията в съвременното общество.
От преданията се знае, че близо до този първи манастир е имало град от Римско време, наречен „Пановград”, а местността и до днес се нарича „Пановца”. Вторият манастир бил възстановен през 1828 – 1859 г. През първата половина на ХІХ век, недалеч от разрушения манастир била построена църква – там, където е извирала водата с лечебни свойства.
Преданието гласи, че в един горещ юлски ден, по време на жътва, собственикът на нивата – турчин, оставил сляпото си дванадесетгодишно момченце да спи в единия край на нивата, а той отишъл да работи. Детето се пробудило, тръгнало да търси баща си и стъпило във вода. Пило от водата и след като умило лицето си прогледнало. Бащата, като се уверил, че чедото му наистина вижда, много се зарадвал. Той попитал жителите на близкото селище кой е светецът, който прави чудеса с тази вода. Отговорил му стар свещеник – че бил чувал от стари духовници, че на въпросното място се е славело името на Св. великомъченица Марина, и че там е нейният извор с лековита вода. За благодарност към светицата, друговерецът подарил нивата с извора под клетва, като отиват там болни, да има и място за настаняване.