Обществената задача на Националния осигурителен институт (НОИ) е изключително важна и отговорна, защото на нас е възложено управлението на близо 28 млрд. лв., което е 12,5% от прогнозния размер на Брутния вътрешен продукт (БВП), както е разписано в пролетна макроикономическа прогноза.
Това каза Весела Караиванова – Начева, кандидат за управител на НОИ, по време на представянето на концепцията си за развитие на институцията пред Комисията по труда и социалната политика в парламента. Тя очерта приоритетите на ведомството за следващите години, като акцент бе поставен върху подобряване условията на работа на служителите, както и осигуряване на повече електронни услуги за гражданите.
Чрез НОИ системата за социално осигуряване всеки месец гарантира защита на доходите на: ю
- 2 055 000 пенсионери,
- 60 000 безработни,
- 69 000 майки, родители и осиновители,
- 233 000 лица във временна неработоспособност.
През деловодните и информационните системи на НОИ ежегодно преминават 322 000 заявления за отпускане и преизчисляване на пенсии, 140 000 заявления за отпускане на парични обезщетения за безработица, 3 635 000 документа за изплащане на обезщетения на база болничен лист, бе посочено в презантацията ѝ пред депутатите.
Караиванова открои стремежа НОИ да бъде желано място за работа, кариерно и професионално развитие. Постигане на висока удовлетвореност от предоставяните от НОИ услуги е друг неин приоритет. Тя посочи за важно и прилагането на системен подход в контролната дейност на Института. Като предизвикателство Караиванова определи ангажиментите на НОИ относно въвеждането на еврото. НОИ успешно адаптира своите счетоводни и информационни системи и регистри, каза също Весела Караиванова. От 1 юли 2025 г. всички разпореждания за определяне на нов размер на пенсията съдържат и сума в евро по курс 1 евро = 1,95583 лв., уточни тя.
Съвместни действия с отговорните институции относно превенция опитите за злоупотреби при отпускане на пенсии за инвалидност – това също беше отчетено като приоритет от Караиванова. Тя посочи, че за стабилността на НОИ е важно запазването на централната роля на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и дългосрочната устойчивост на системата посредством изпълнение на решенията, залегнали в Пътната карта за усъвършенстване на пенсионната система в България.
Приоритет за нея е и използването на потенциала на новите технологии за постигане на по-високо качество на обслужване, ефективност на процесите и др.