Депутати от БСП и МЕЧ сътвориха безумен закон срещу поскъпването на стоките, който сякаш е изваден от нафталина на социализма. Дружните усилия на две леви партии – едната е част от управлението, другата е опозиционна, са родили недоносче, което засенчва друг гениално творение – проектозакона на министър Георги Тахов, който също твърди, че държавата трябва да потиска цените.
Копродукцията на БСП и МЕЧ предвижда правителството на всеки три месеца да определя и спуска таван на цените на основни стоки. Според проекта възможни обекти на държавните мерки са храните, бензина и дизела, лекарствата, отпускани без рецепти, банковите услуги (в частта такси и комисиони), телекомите. За целта чиновници от МС ще правят списък на стоките и на пределните цени, по които те могат да се продава. Само си представете как отряд държавни служител калкулира с пот на чело кое колко да струва и къде да сложат „тавана“ и ще разберете колко безумна е идеята. Специално за бензиностанциите пределните цени ще се спускат на всеки две седмици – според проекта.
Вносителите предлагат също МС да има право да забранява на банките да вдигат такси или да въвеждат нови.
Авторите на проекта предлагат за храните не само таван на цената, но и на надценките. Според тях надценката трябва да е 10% за търговците на дребно, а за останалите по веригата – фермата, преработвателя, дистрибутора и др. МС ще определи с решение какви да са процентите. Ще се пише специална наредба за пресмятането на надценките. 10-те процента за храните са само за по-големите магазини (с обороти над 20 млн. лева годишно), което означава, че няма да има предел за оскъпяването точно там, където то е най-голямо – в средните и дребните (депутатът Цончо Ганев се оплакваше тези дни, че влязъл в кварталната бакалия и оставил 6 лева за хляб и мляко).
Идеята на депутатите е законът да се прилага временно, в първата година от въвеждането на еврото – в от 1 януари до 31 декември 2026 г.
Таксите на банките не могат да са по-високи от средните за банковата система към 31 декември 2024 г., гласи проектът. И още – на телекомите директно се забранява да вдигат цените догодина (всяка цена на отделна услуга не може да е по-скъпа отколкото е била към 1 януари 2025 г.) И цените на лекарствата без лекарско предписание трябва да замръзнат (или да се върнат на нивото им от началото на 2025 г., предвижда проектът.
В мотивите са обяснява, че и другаде в Европа са превръщали държавата в ценовик – в Косово, Сърбия, Македония (не пише Северна), Хърватия, Словакия, Словения, Румъния, Гърция. Това, което не се казва в мотивите, е, че навсякъде мерките за натискане на цените са се провалили и дори са напомпали инфлацията. Най-близък е печалният пример именно със северната ни съседка – Румъния напоследък е европейски шампион по инфлация.
Появата на този проект е безумна по няколко причини. Първо, държавният контрол върху цените, както го предлагат БСП и МЕЧ, е отречен и обречен – както ясно показват и историята, и скорошният опит на няколко страни в Европа. Второ, този проект повтаря друго подобно недоразумение – законът „Тахов“, който вече месеци се търкаля в обществени обсъждания. Земеделският министър продължава да го промотира проекта, който предлага лимит на надценките, въпреки ожесточените критики от всички посоки. Безумно е, че депутати от управляващото мнозинство знаят за инициативата на правителството, обаче решават да я бламират с подобен закон, писан при това в съавторство с опозицията.
А още по-безумно е, че деветима народни избраници са си сложили подписите под законопроект, който заплашва частната инициатива, противоречи на конституцията и ни връща към едни позабравени времена.
Добрата новина е, че едва ли ще се събере мнозинство, което да подкрепи такъв крещящ популизъм, пише „Сега“.