https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбществоСъд свали екостикерите от колите, парламентът ги запази

Съд свали екостикерите от колите, парламентът ги запази

След близо тригодишни спорове миналата седмица Върховният административен съд свали екостикерите от колите, а в мотивите записа, че наредбата за приемането им не била нито мотивирана, нито има финансова обосновка. Ден по късно обаче, малко изненадващо, парламентът гласува да останат.

“Вчера управляващите, без ИТН, оставиха стикерите на предното стъкло. Нито отпадането на стикера за гражданска отговорност, нито отпадането на стикера за технически преглед беше подкрепено… Управляващите пазят безумните стикери”, написа във Фейсбук съпредседателят на ДБ Божидар Божанов. Той отдавна води битка за отпадането на стикерите с аргумента, че всички данни за колите били в централизирани електронни регистри.

От транспортното министерство, в чиито ръце вече е казусът със стикерите, отговориха, че след решението на съда стикерът отпада, пише „24 часа“.

Проблемите, които ще донесе отпадането на стикера, който реално е чип с ценна информация за автомобилите, обаче остават. За решаването им отдавна настояват от Сдружение “Европейски център за транспортни политики”. “Екостикерите в България не са изолиран елемент, а ключова част от модерна и многофункционална дигитална електронна система. Те не само гарантират изпълнението на европейските директиви, но и помагат за контрола на техническата изправност, управлението на нискоемисионните зони и ограничаването на измамите с пробега”, каза за “24 часа” председателят на сдружението Диана Русинова.

Тя настоява за намирането на адекватна алтернатива.

Какви са рисковете от пълното отпадане на стикера и защо транспортното министерство може да предложи с наредба друго място за въпросния чип, така че да няма рискове нито за държавата, нито за собствениците на автомобили – лични и фирмени?

Първият проблем е, че с отпадането на комбинираните стикери нарушаваме европейска директива, която категорично ги изисква. Всички автомобили до 3,5 тона трябва да имат стикер с чип, достъпен за четене през камери от контролните органи на всички държави в ЕС. Чипът трябва да съдържа информация за важни параметри и представлява нещо като пътна книжка или втори регистрационен номер на колата. Това предписва европейска директива още от 3 април 2016 г., допълнена през 2021 г.

България бе една от първите държави, които въведоха екочипове, които замениха правоъгълното картонче за технически преглед през лятото на 2021 г. Според директивата всяка държава – членка на ЕС, е задължена да осигури наличие на документ за преминат технически преглед, който трябва да съдържа информация за датата на следващата проверка. Този документ може да бъде представен по различни начини, включително чрез стикер, сертификат или вписване в регистрационния талон на превозното средство.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X