167 хиляди уязвими домакинства ще заменят нискоефективните си готварски печки на твърдо гориво или старите електроуреди за приготвяне на храна, с нови високоефективни. Това предвижда една от инвестициите на подготвеният от правителството.
Социален план за климата, който е в процес на обществено обсъждане. Социалното министерство ще отчита напредъка по инвестицията, тя в размер на 140 милиона лева, 25 процента от тях ще са за сметка на държавният бюджет .
Подмяната на старите печки и уреди за приготвяне на храна, абсорбатори, котлони, скари или микровълнови фурни с нови високоефективни ще става с ваучерна схема. Целта е бедните, които не могат да инвестират в модерни електроуреди да пестят електричество, да намалят енергийния си отпечатък и да подобрят микроклимата в домовете си. Изчислено е, че замяната на стари с нови електроуреди ще пести между 24 и 40 процента от потребявания ток. За 10 годишен експлоатационен период на новите, едно домакинство би могло да спести между 1800 и 3600 лева от сметки за електроенергия. Пазарен тест на социалното министерство е определило единичните цени на електроуредите. Ще има ценови лимит, а при избор на по скъп домакинствата ще доплащат.
Кои домакинства ще попаднат в схемата ще е ясно след като се разработи методиката за оценка и подбор на кандидатите, а условията и реда за предоставянето на новите уреди ще е разписано в постановление на правителството. Старите уреди търговците ще рециклират, за новите закупени от тях задължително ще обучават домакинствата как да ги ползват.
Приемът на заявления ще е между 2026-та и 2028-ма година, а избора и закупуването уреди ще е между 2028-ма и 2031-ва година.