По искане на парламентарните комисии – на труда и социалната политика и на здравеопазването, омбудсманът Велислава Делчева изпрати становище по законопроекта за изменение на Закона за здравето, съобщават от пресцентъра на омбудсмана.
В становището се подчертава, че през годините омбудсманът констатира множество системни проблеми, свързани с правата на пациентите с психиатрични заболявания, като един от най-съществените е прилагането на крайни принудителни мерки спрямо пациентите без наличието на система за контрол.
Обръща се внимание, че най-тежкият случай, квалифициран като изтезание от началото на мандата на омбудсмана като НПМ, е възникналият на 2 октомври 2023 г. пожар в Държавна психиатрична болница в Ловеч, по време на който почива пациент.
Тогава омбудсманът установява, че в деня на пожара този пациент е бил изолиран в продължение на 9 часа и е бил имобилизиран, т.е. вързан за четирите крайника, за почти 6 часа. Това е причината по време на пожара той да загине.
„Имобилизацията се случва близо месец след постъпването му за лечение. Това от своя страна предполага, че след проведеното му лечение, острата фаза на заболяването му е овладяна. Още повече, че той е бил настанен в т. нар. „мека стая“, която позволява пациентите да правят всичко и да се движат свободно без рискове и без затруднения за обгрижващия ги персонал. Видно в случая, вместо меката стая да бъде използвана като щадящо и безопасно място за изолация, тя е използвана като „наказателна стая“, а пациентът е имобилизиран в нея“, пише в становището си общественият защитник.
Друг съществен проблем, които установява омбудсманът, е нарушената Наредба № 1 от 28 юни 2005 г. за реда за прилагане на мерки за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства.