Заместник-председателите на Върховния административен съд поемат ръководството на съда от днес, а временно изпълняващия длъжността Георги Чолаков излиза в отпуск до 30 септември. Това решение стана ясно в последния ден преди да изтече 6 месечния срок, в който Чолаков по закон има право да заема поста временно. Според поправките, които парламентът прие през януари и мандатът на временно изпълняващия длъжността главен прокурор също не трябва да превишава този срок. Преди две седмици обаче прокурорската колегия реши, че разпоредбата в закона не се отнася до висящите случаи. Така Борислав Сарафов остава на поста.
„Тази неразбория е създадена от Народното събрание“, заяви преподавателят по конституционно право доц. Христо Орманджиев в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS. Той припомни, че приетите през януари 2025 г. законови промени въвеждат изрично ограничение – временно изпълняващите длъжности в съдебната власт да не могат да заемат поста за повече от 6 месеца, независимо от прекъсвания в изпълнението.
Според Орманджиев, разнопосочните тълкувания на тази норма водят до различни действия от страна на Прокурорската и Съдийската колегии на ВСС.
„Прокурорската колегия тълкува закона така, че разпоредбата не се отнася до висящи случаи, а съдийската казва, че се прилага и за тях, включително за ВАС“, обясни юристът.
Така, според Съдийската колегия, заместник-председателите на ВАС поемат ръководството, докато при прокуратурата Борислав Сарафов остава начело – в нарушение на духа на закона, според доц. Орманджиев. Той предупреди, че тази неясна ситуация е плод на законодателно бездействие и липса на навременен избор на титуляри.
„Не е нормално държавата да остане без органи, но също така не е нормално и едни хора да остават на постовете си за неопределено време, в разрез със законови срокове“, коментира той.
По думите на Орманджиев, реалният проблем е, че Народното събрание не изпълнява собствените си задължения.
„Процедурата за избор на нови членове на ВСС вече е извън срок, а няма и изгледи да бъде приключена скоро. Това поставя съдебната власт в блокаж“, подчерта преподавателят.
Запитан дали има възможност да бъде оспорено оставането на Сарафов на поста, Орманджиев бе скептичен: „Законодателят трябва ясно да уреди дали правилата важат и за висящи случаи, защото в противен случай ще сме в капан.“
Експертът каза, че „топката е в Народното събрание“, което трябва да предприеме законодателна инициатива за изрично тълкуване и поправка на закона. В противен случай, предупреди той, държавата ще продължи да се управлява от органи с изтекъл мандат – противно на принципите на правовата държава.