Някъде по време на предкласическия период (около 1000 г. пр.н.е. до 250 г. сл.Хр.) древните маи създават една от най-точните календарни системи в човешката история, пише Sky History.
Първоначално календарът е използван за религиозни церемонии, планиране на земеделието и политически събития, но впоследствие става известен с острите си предсказания – особено по отношение на небесните и слънчевите явления.
Любопитно ви е? В тази статия се изследва произходът на календара на маите, как е бил използван за прогнозиране на бъдещето и няколко удивителни прогнози, които са били верни.
Историята на календара на маите
Точната дата на създаването на календара на маите е загадка, но експертите смятат, че той е разработен някъде между 1000 г. пр.н.е. и 250 г. от н.е., преди повече от 2000 години – което е невероятно, като се има предвид неговата сложност.
Често срещано погрешно схващане е, че календарът е бил единен документ. В действителност той е бил сложна система, състояща се от няколко взаимосвързани цикъла или „броячи“, всеки от които измервал времето по различен начин. Най-известните включват:
- цолк’ин – 260-дневен календар, използван за религиозни и духовни церемонии
- Хааб’ – 365-дневен слънчев календар, използван за планиране на земеделието и гражданския живот
- Дълго броене – линеен календар, използван за проследяване на исторически събития в продължение на стотици или хиляди години
Духовно значение и пророчества
В днешно време, когато някой говори за календара на маите, най-вероятно има предвид цолк’ин. Неговият акцент върху мистицизма и пророчествата е мястото, откъдето идват повечето съвременни предсказания.
Преди няколко хиляди години древните жреци и шамани са използвали 260-дневния календар, за да следят движението на планетите и затъмненията. Защо 260 дни? Учените предполагат, че това число отразява периода на човешката бременност и цикъла на растеж на царевицата – и двете основни теми в живота и системата от вярвания на маите.
Четири ключови предсказания
Повечето хора са запознати със страховито точните предсказания на календара на маите, но за всеки случай, ако не сте били наясно, по-долу сме изброили най-известните четири от тях.
1. Продължителност на слънчевата година
В Хааб’ слънчевата година е била 365 дни, което отразява напредналите астрономически познания на маите. Тя е била почти напълно точна. Действителната слънчева година е 365,2422 дни, като се отчита дробният ден, който в крайна сметка прави годината високосна.
2. Слънчеви и лунни затъмнения
Забележително е, че календарът на маите е бил в състояние да предсказва лунните и слънчевите затъмнения векове напред, въпреки че не е разполагал с никаква модерна технология.
Според археоастронома Исмаел Артуро Монтеро Гарсия от университета в Тепеяк маите са прогнозирали точно около 55% от всички затъмнения – доказателство за впечатляващите им наблюдателни умения и математическа прецизност.
Дрезденският кодекс е най-изчерпателният от запазените ръкописи на маите и съдържа подробни таблици за затъмненията. В тях маите са отбелязали, че затъмненията обикновено се случват в цикли (днес ги наричаме цикли на Сарос) от 18 години и 11 дни.
Изучавайки тези модели, те са можели да предсказват бъдещите движения на Слънцето, Луната и Земята.
3. Движенията на Венера
Маите имали интимна връзка с Венера, която свързвали с бог К’авийл, владетел на войната и космическия ред. Поради това те обсесивно следели движението на планетата по небето, като използвали усъвършенстваните си системи за измерване на времето, за да предсказват пътя ѝ за хиляди години напред.
Древните астрономи са забелязали, че Венера следва модел от четири различни фази:
Утринна звезда (изгрява преди Слънцето) – 236 дни
Изчезване (зад Слънцето) – 90 дни
Вечерна звезда (видима след залез слънце) – 250 дни
Друго изчезване (между Земята и Слънцето) – 8 дни
Общо цикълът отнема 584 дни. Векове по-късно астрономите потвърждават това изчисление с помощта на съвременни уреди. Маите са го изчислявали на око!
4. Периоди на войни и сътресения
Макар че календарът на маите не предвижда изрично войни, някои ентусиасти са забелязали значими връзки между периодите на размирици и циклите k’atun (20-годишни периоди) на календара. Например к’атун от 1910 до 1930 г. се припокрива с Първата световна война и с подготовката за Втората световна война.
И едно предсказание, което не се оказа вярно…
Едно от най-известните предсказания на календара на маите е за края на света на 21 декември 2012 г. Само че този ден на Страшния съд така и не настъпи, което остави любителите на конспиративни теории еднакво озадачени и облекчени.
Много учени обаче твърдят, че календарът на маите изобщо не е предвиждал края на света. Вместо това той просто е отбелязал края на един дълъг цикъл на броене, продължил 5 125 години. Датата е имала за цел да отбележи пренастройване на календара, подобно на това как преминаваме от 31 декември към 1 януари.
Така или иначе, датата определено би била от значение за маите – ако те все още бяха наоколо, за да я празнуват.