https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоПолитикаБСП предлага: Минималното възнаграждение – задължително условие за договор с НЗОК

БСП предлага: Минималното възнаграждение – задължително условие за договор с НЗОК

Здравната система е на ръба – не само заради кадровия дефицит, но и заради липсата на справедлив и устойчив модел на финансиране. Това предупреди д-р Десислав Тасков, депутат от БСП – Обединена левица и член на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Основният акцент в изказването му беше върху нуждата от цялостна промяна в модела на заплащане на медицинските специалисти, с фокус върху младите лекари и специализанти.

„Предлагаме спазването на минималните нива на заплащане, определени в колективния трудов договор, да бъде задължително условие за сключване на договор с Националната здравноосигурителна каса“, обясни д-р Тасков.

Допълнително предложение предвижда, ако колективният трудов договор по една или друга причина не бъде приет, заплатите на медицинския персонал да се индексират по средната работна заплата в страната.

► Край на неравенството между частни и държавни болници

Според д-р Тасков, най-уязвими са държавните и общински болници, където заплащането остава под праговете, постигнати в много частни лечебни заведения. „Това води до демотивация и отлив на кадри. Не може младият лекар без специалност да получава по-висока заплата от ординатора, който го обучава, както предвиждат някои популистки идеи“, подчерта той.

► Разходите – реалистични и изпълними

Предложените промени, според разчетите на БСП, ще струват:

• 39 млн. лв. годишно за болниците, пряко ангажирани с Министерството на здравеопазването
• 390 млн. лв. общо за цялата здравна система

„Говорим за реалистичен бюджет, който може да бъде заложен още при обсъждането на следващата бюджетна рамка“, заяви Тасков и добави, че това трябва да стане преди приемането на Бюджет 2025, за да не остане поредно неизпълнено обещание.

► Проблемът с фалшивите хоспитализации

Д-р Тасков коментира и започналите проверки в болниците от страна на ДАНС и НЗОК, като част от усилията за ограничаване на злоупотребите с клинични пътеки.

„Годишно в България се извършват над 2,4 милиона хоспитализации – на фона на малко над 6 милиона население. Това е нереалистично високо число, което показва, че нещо не е наред в системата“, каза депутатът.

Проверките ще започнат от София, но ще обхванат повече от 40 лечебни заведения. Целта – да се гарантира, че общественият ресурс се използва ефективно и почтено.

► Какво следва?

Макар предложените промени да не могат да бъдат приети до края на юли, д-р Тасков подчерта, че приоритетът е те да влязат в сила преди приемането на следващия държавен бюджет. Само така може да се гарантира, че обещаните минимални заплати няма да останат на хартия.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X