Високоспециализираната кардиологична болница МЕДИКА КОР стартира Програма за обучение на кардиолози от България и чужбина за инвазивна диагностика на сърдечно-съдовата система. Лечебното заведение е в процес на утвърждаване като референтен обучителен център по методите за измерване на фракционен коронарен резерв (FFR) и за вътресъдово ултразвуково образно изследване (IVUS). Така България ще се появи на картата на водещите държави в областта на сърдечно-съдовата диагностика. Това съобщи медицинският директор на МЕДИКА КОР проф. д-р Добрин Василев, дм.
Първият участник в програмата е д-р Артан Ахмети, интервенционален кардиолог от Университетската клиника по кардиология в Прищина, Косово. Той има засилен интерес към двата диагностични метода, които в МЕДИКА КОР са стандарт.
FFR дава обективна функционална оценка на коронарното кръвообращение. „Благодарение на това изследване можем да оценим кои стеснения в коронарните артерии действително пречат на кръвотока и водят до симптоми. От друга страна, IVUS освен че открива структурни промени вътре в съдовете на сърцето, позволява прецизно поставяне на стент. Сериозни медицински проучвания са категорични, че, когато стентът се поставя под контрола на вътресъдовия ултразвук, реално намалява смъртността при пациенти с коронарна болест“, коментира проф. д-р Добрин Василев. Според него в медицината има малко методи, за които може да се каже, че наистина намаляват смъртността, и този е един от тях.
Двете инвазивни изследвания помагат да се установи точната причина за оплакванията и нарушенията в сърдечната функция, а когато тя е ясна, кардиолозите могат да предложат най-подходящото лечение. Затова тези методи са внедрени в ежедневната практика на МЕДИКА КОР.
„Благодарение на натрупания опит и високата квалификация на екипа, днес можем да предложим на пациентите пълна диагностика на сърдечносъдовите проблеми, подчертавам пълна, защото такава, освен при нас, реално е възможна само на още едно място в страната“ – коментира водещият интервенционален кардиолог и медицински директор на кардиологичната болница в Русе.
Заедно със стратегическите инвестиции в нови технологии МЕДИКА КОР има всички основания да се превърне и в международен обучителен център. В края на обучението си д-р Ахмети сподели, че е впечатлен от колегите си в Русе, от организацията и технологичната обезпеченост на центъра. Намеренията му са отново да се върне тук, за да продължи да надгражда знанията и уменията си.
Обучителната програма на МЕДИКА КОР вече предизвиква интерес – скоро още един косовски инвазивен кардиолог ще се включи в нея, а от есента – и специалисти от други страни от Централна и Източна Европа. След като болницата получи одобрение за референтен обучителен център, тя ще може да предоставя не само теоретична, но и практическа подготовка на интервенционални кардиолози по FFR и IVUS, включително на лекари извън Европейски съюз. Новият статут на МЕДИКА КОР ще отвори нова страница не само за клиниката, но и за българската медицина като цяло.