Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че ще има промени в Националното външно оценяване след 7. и 10. клас по математика.
„Заложили сме интегрални изпити още през 2020 година с идеята да се случат през 2022 година, но са били отлагани. Тези изпити ще измерват компетентности от природните науки, те няма да бъдат интегрални в пълния смисъл на думата. По-скоро ще остане изпит по математика, който ще включва интегрални задачи“, каза министърът на образованието на брифинг.
Намерението е „интегралните задачи“ да са 6 от тези 24 задачи в изпит след 7-и клас и 6 от 18 в изпита след 10-и клас.
Какво са „интегрални задачи“?
В интегралните задачи ще се изискват базови знания и умения с природните науки. Базови са, защото няма да се изисква наизустяването на нито един закон – физичен, химичен и биологичен. Ако дадена задача изисква прилагането на някой закон, той ще бъде допълнително предоставян. Целта е да решават практически задачи.
„Това не означава, че те не трябва да ги учат – те ще са им необходими за вътрешното оценяване. Имаме ясно диагноза от външното оценяван и PISA, които показват, че нашите ученици не могат да решават практически задачи“, допълни министърът.
Примерни задачи от новия тип ще бъдат публикувани съвсем скоро, а учениците ще имат 9 месеца да се запознаят и подготвят за тях.